Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V památkové rezervaci v Krátké bude Dům přírody Žďárských vrchů

30.1.2019 | Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Dvě stavení v obci Krátká budou přeměněna na Dům přírody Žďárských vrchů. Stavební úpravy začaly koncem roku 2018, celá realizace bude trvat přibližně dva roky. Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy obdržela na projekt dotaci z Evropské unie.


V prosinci 2018 odstartovala v obci Krátká u Sněžného stavba návštěvnického střediska - Domu přírody Žďárských vrchů.

Ten vznikne z památkově chráněných objektů - statku č.p. 2 a č.p. 12, které budou v duchu tradičního stavitelství renovovány a vybaveny moderní expozicí na téma Proměny krajiny Žďárských vrchů.

Dům přírody by měl být otevřen v polovině roku 2020 a jeho provoz bude pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR zajišťovat obecně prospěšná společnost Chaloupky. Domy přírody vznikají v rámci dlouhodobého projektu AOPK ČR, která o domu přírody píše, že je moderním návštěvnickým střediskem ve zvláště chráněném území, určeným pro veřejnost. Ve své vizualizaci také ukazuje, jak bude část expozice vypadat. 

Žďárský deník uvedl, že v objektu vznikne několik zajímavých expozic, které budou popisovat vývoj zdejší přírody a krajiny. Součástí bude i kinosál s 3D projekcí. 3D filmy vznikají přímo pro domy přírody, které AOPK zřizuje v celé České republice. Jde o dokumenty o přírodě, krajině a člověku v proměnách čtyřech ročních období. Pořádat se zde budou i výchovné akce. Deník upřesnil, že v bývalém statku jsou v plánu pouze drobné úpravy, protože je památkově chráněn. Měl by tedy nakonec vypadat stejně jako v době, kdy jej obýval hospodář. V okolí domu vzniknou políčka původně pěstovaných zemědělských plodin a vysázeny budou nové ovocné stromy.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj a foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

 

 Reklama

Reklama:

Zelené noviny na Facebooku: