Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Balinské údolí u Velkého Meziříčí má nové lákadlo

9.11.2020 | Velkomeziříčsko

V Balinském údolí vznikl teprve nedávno nový rybník. Nápad na jeho výstavbu dostal majitel  podmáčeného pozemku.


 

Přírodní park Balinské údolí se rozkládá na ploše 440 ha mezi obcemi Velké Meziříčí, Oslavice, Baliny a Uhřínov. Územím prochází modrá turistická značka a naučná stezka. Podle slov iniciátora stavby rybníku ztrácí les v současné době produkční funkci, nabývá spíše funkci oddychovou a k tomu je rybník, nejlépe s posezením, bezvadný.

 

Standardní objem vody v rybníku je 1 050 m3, největší hloubka dosahuje 2,6 metru. Projít se můžete po hrázi dlouhé 36,5 metru, nebo směrem na západ dojdete až k tůňce. Vznik nového přírodního společenstva je dalším lákadlem pro posezení na lavičce, pozorování přírody a živočichů kolem nás.

 

Do zimy plánuje majitel umístit k rybníku lavičku a další pak k cestě Balinským údolím společně s rozcestníkem, aby každý věděl, kde je rybník a kudy ke studánce Jarmilka, na jaře pak přidá násadu okrasných ryb a vysází další zeleň.

 

Kousek nad zmiňovanou studánkou od Uhřínovské ulice ční dřevěný „rozhledník" od Františka Buriana, rodáka z Horních Vilémovic, který ukazuje unikátní a významná místa v blízkém okolí. Cestou od rybníka můžete projít přes Balinské údolí k Palečkovým rybníkům až na Ameriku a Jestřabec. „Chtěl jsem vybudovat něco konkrétního pro osamělé putující lidi, rodiny, přátele i turisty," říká pan Záviška, majitel rybníka. 

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Velkomeziříčsko 

Foto: Velkomeziříčsko

 
 
 
 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: