Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Bory na Žďársku mají na naučné stezce “Ucho lesa”

15.12.2020 | Bory

Již tak zajímavá naučná stezka krajinou kolem Borů byla rozšířena o další tři zastavení. 


Bory leží asi 10 km od Velkého Meziříčí v okrese Žďár nad Sázavou. Různorodá krajina kolem Borů nabízí zajímavé vycházky a kopce u Cyrilova daleký rozhled. V katastru obce leží dvě chráněná území - přírodní památky Mrázkova louka (rašelinná louka) a Rasuveň (starý bukový les). Okolí obce je známou mineralogickou lokalitou, kam sběratelé přicházejí kvůli záhnědám, turmalínům či růženínům. Naučnou stezku vybudovala obec Bory v letech 2016-18, obsahovala 22 zastávek a byla dlouhá 6 km. 

 

V rámci programu MA21 byla za podpory Kraje Vysočina rozšířena naučná stezka o další tři zajímavá zastavení. 

 

Dva panely se nachází v blízkosti Těšíkova rybníka. První z panelů je zabudovaný poblíž vstupu do mlýna a návštěvníci si zde mohou přečíst informace o historii Těšíkova mlýna a několik zajímavých pověstí z blízkého okolí. 

 

Druhé zastavení je o pár desítek metrů blíže k Borům u rybníku Býčí louka. Toto místo je věnované vodě, přesněji potoku Babačka, jeho přítokům a rybníkům na nich vybudovaných.

 

Poslední místo má název "Ucho lesa" a leží mezi rybníkem Kutiny a suchým poldrem, asi 300 metrů od naučného panelu o obojživelnících u silnice směrem na Krásněves. Toto místo je věnováno lesu a jeho zvukům. Najdete zde velký dřevěný megafon, do kterého se můžete pohodlně usadit a zaposlouchat se do okolních zvuků. Poblíž je zabudován naučný panel, kde se návštěvník dozví veškeré informace o samotném megafonu. Druhá strana panelu je zvuková! Návštěvníci si mohou pomocí QR kódu ověřit, jestli hlasy ptáků, které se z lesa ozývají, rozpoznali správně.

Redakčně upraveno.

Zdroj: Obec Bory

Foto: Obec Bory

Více informací najdete v rubrikách:Reklama