Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Číměř se svou odpočinkovou zónou vyhrála soutěž evropských projektů

30.5.2022 | Pro města a obce

Obec Číměř, která má zhruba 200 obyvatel a leží východně od okresního města Třebíče, přibližně 2 km jižně nad Vladislaví, se účastnila soutěže "Náš evropský projekt", kterou pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR. Stala se absolutním vítězem.


 

V soutěži, kterou pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, spolu soupeřily projekty spolufinancované z fondů EU. O vítězích rozhodovala široká veřejnost v internetovém hlasování, jehož se zúčastnilo přes 4200 lidí. Do soutěže bylo přihlášeno 22 projektů obcí, měst a městských částí z celé České republiky. Absolutním vítězem pátého ročníku soutěže se stala obec Číměř, která díky příspěvku EU mohla v roce 2021 realizovat projekt „Odpočinková zóna – herní a naučné prvky Číměř".

 

„Jedná se o netradiční využití místa v dubovém lesíku u Jirkasova mlýna nedaleko Dalešické přehrady. Prvky zahrnují celkem devět naučných interaktivních panelů, například v podobě dřevěného pexesa s tematikou přírody. Naučné prvky využívají jak děti, tak dospělí. Místem navíc vede značená turistická stezka, proto panely neslouží pouze místním, ale i turistům, cyklistům či rybářům. Rovněž zde bylo vybudováno posezení a dřevěný altán, který má celozelenou střechu osázenou sedmi druhy rozchodníků,“ uvedla starostka Číměře Lenka Hůlková.

 

 

Od všech, kteří toto místo navštívili, sklidily herní prvky pochvalu. Ihned po jejich nainstalování se lokalita stala oblíbeným místem procházek v časech covidové uzávěry. Herní prvky stály 499 tisíc korun, přičemž EU přispěla 319 tisíci Kč, zbývající finance byly hrazeny z národních zdrojů. Obec Číměř nemusela na tento projekt nijak přispívat. Finanční příspěvek odjinud byl stěžejní, protože v Číměři žije jen 200 obyvatel, a má tedy velmi omezený rozpočet. 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Pro města a obce. cz

Foto: Evropská komise

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama