Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Divoký kraj Bystřicka zve návštěvníky do ráje přírody i poznání

1.5.2019 | Dagmar Martakidu

Možná lehce zapomenutý kout Vysočiny Bystřicko nyní o sobě dává vědět. Prezentuje se jako ráj Vysočiny, jako oblast čisté nedotčené přírody s tichými kouty, kde může být člověk sám bez davu turistů. Je to dosud trochu tajemná krajina s divokým rázem přírody.

V posledních letech už to není jen známý hrad Pernštejn a zábavní areál Šikland, co může přilákat turisty do této končiny. Objevilo se zde mnoho nových zajímavých atrakcí. Centrem oblasti je osmitisícové město Bystřice nad Pernštejnem v okrese Žďár nad Sázavou. Mikroregion Bystřicko pak sdružuje nejbližší obce v okolí.

Lákavé jsou zdejší naučné stezky, ze kterých si může vybrat jak sportovec či nadšený milovník přírody, tak rodina s dětmi, toužící po klidné procházce.

Naučné stezky Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn v Nedvědici zná už mnohý turista, málokdo ale ví, že z Nedvědice vede několik naučných stezek a že okolí hradu a krajina Nedvědických Krkonoš je snad ještě krásnější než samotné hradní interiéry. S malými dětmi se dají snadno zvládnout kratší naučné stezky, zběhlí turisté mohou zvolit delší okruh, na kterém uvidí to nejzajímavější z okolí hradu Pernštejn, mramorové lomy, kamenný most, krytý dřevěnný most, výhled na hrad nebo hradní park.

Naučná stezka Rácová 

Ideální místo pro klidné procházky nabízí zrevitalizovaná zóna se soustavou rybníků a tůněk. Cesta po Rácové kolem rybníků ke Žďánicím a zpět je dlouhá necelých 5 km a tedy vhodná i pro vycházky s malými dětmi.

Údolím řeky Loučky do tajemné Trenckovy rokle

Trenckova rokle je přírodní památkou, romantický žleb s potůčkem vytváří drobné vodopády. Průzračná voda přeskakuje skalní prahy mezi balvany a bujným porostem kapradin. Chladné, vlhké a po většinu roku studené mikroklima soutěsky vytváří vhodné podmínky pro horské druhy rostlin jako jsou např. horské mechy, kapraď rakouská, klen atd. Jméno rokle je odvozeno od známého a svérázného vůdce pandurů, barona Trencka. Za své vojenské kariéry upadl několikrát v nemilost, což ho nutilo k častému skrývání v nejrůznějších koutech a zákoutích. Jedním z takových míst byla dle pověstí i tato rokle. Výlet roklí je vhodný spíše pro zdatnější turisty a určitě stojí za to.

Bystřický park miniatur 

V Bystřici nad Pernštejnem postupně vyrůstá nová muzejní expozice miniatur - kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. Miniatury nezobrazují dnešní stav památek, ale období jejich největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrad Skály, nebude chybět hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec ad.

Ekologické vzdělávací středisko EDEN

Krásné místo s malou zoo domácích zvířat, ukázkami řemesel, Horáckou vesnicí a Ekopavilonem se vyznačuje propojením starého s novým a interaktivním přístupem k návštěvníkům. Tak např. v Příběhu půdy jsou k vidění historické zemědělské stroje a zajímavé expozice z prostředí zemědělství. Děti si mohou všechno osahat, vyzkoušet a také se aktivně zapojit. Součástí centra EDEN je i farma a jízdárna, kde se návštěvníci mohou seznámit s chovem hospodářských zvířat, postupů při pěstování zemědělských plodin, nebo se mohou projet na koni.

Při návštěvě zdejších krás pak některým jistě přijde vhod nová půjčovna elektrokol a elektrokoloběžek v centru Eden.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Bystřicko - ráj Vysočiny

Foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama