Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Havlíčkův Brod

Největší hejno bolenů dravých v republice se právě tře na Želivce

16.4.2021 | Biologické centrum AV ČR

Ve vodní nádrži Švihov žije a přirozeně se rozmnožuje bolen dravý. Vědcům se daří jej úspěšně sledovat pomocí nejmodernějších technologií.

  více …


Kovárna se zvonicí ve Věžnici je novou kulturní památkou

28.3.2021 | NPÚ

Ve Věžnici na Havlíčkobrodsku bude zachráněna stará kovárna. Ještě nedávno měla být budova kovárny zbourána. Místní zastupitelstvo teď řeší opravu.

  více …


Nová rozhledna stojí v centru Humpolce

22.3.2021 | Humpolecký magazín

V centru města Humpolec postavil místní pivovar ve svém areálu rozhlednu obtočenou kolem komína. V centru města tak přibyla nová dominanta a lákadlo pro turisty. 

 

 

  více …


Mouka se dá stále vyrábět tradiční metodou, dokazuje to Mlýn Oudoleň

20.3.2021 | Mlýn Oudoleň

Tradiční mletí mouky podle rodinné tradice, na to se zaměřuje mlýn v Oudoleni v okrese Havlíčkův Brod. Mlynářská tradice se tu předává z otce na syna. více …


Studánka Sv. Ludmily u Druhanova na Vysočině září novotou

11.3.2021 | Kraj Vysočina

Zapomenutá studánka u obce Druhanov u Světlé nad Sázavou dostala novou stříšku. Její zvelebení se stalo symbolem spolupráce a soudržnosti. Nejspíš i proto je jedním z novinovaných počinů v anketě Zlatá jeřabina - Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2020 v kategorii Péče o kulturní dědictví.

 

  více …


Turisté na vozíčku mají novou turistickou stezku v Humpolci

18.10.2020 | Český rozhlas

Nová turistická stezka pro vozíčkáře slouží od poloviny října v Humpolci. Pomyslný start je na závodišti Zlatá podkova. více …


U Přibyslavi vysází dobrovolníci alej podél silnice

7.10.2020 | Přibyslav

Spolek OPUKA z Přibyslavi uspěl se svou žádostí o dotaci u nadace ČEZ, za níž ke konci října vysází alej hrušní, jabloní a třešní.  více …


Trochu jiný venkovský statek nabízí setkání s běžnými i exotickými zvířaty

30.9.2020 | Dagmar Martakidu

Zvěřinec přináší dětem jedinečnou možnost poznat spoustu druhů domácích i exotických zvířat. Nabízí akce pro školy, dětské tábory a mnoho dalšího. více …


V Krucemburku mají autobusovou zastávku, kde se dá číst a hrát šachy

7.8.2020 | irozhlas.cz

V Krucemburku na Havlíčkobrodsku mají novou zastávku autobusu. Vypadá jako venkovská světnice. Kromě zastávky to má být také místo setkávání, kde se mohou lidé scházet a hrát třeba šachy. více …


Lesní rybník Sochorov je odbahněný, daří se tu hlavně čolkům

9.6.2020 | Kraj Vysočina

Letos byla dokončena oprava vodní nádrže v přírodní památce Sochorov. Zvláště chráněné území na Havlíčkobrodsku je známé výskytem obojživelníků, především čolka velkého.


 

Oblast lesního rybníka a jeho nejbližšího okolí je chráněná z důvodu výskytu vzácných obojživelníků a charakteristických druhů rostlin. Patří sem např. čolek velký, čolek horský, skokan krátkonohý, resp. ďáblík bahenní, kozlík dvoudomý, starček potoční a další. Jde o přírodní památku Sochorov, která se nachází asi 9 km jihozápadně od Havlíčkova Brodu.

 

V létě docházelo často na rybníku k poklesu vodní hladiny a přílišnému hromadění organické hmoty, což způsobilo uvolňování plynů a kyslíkové deficity. A to nebylo pro čolky vhodné. Projekt realizovaný v přírodní památce Sochorov se podařilo uskutečnit v poměrně krátké době tak, aby se voda v rybníce zachytila v jarních měsících, a tím byly vytvořeny příznivé podmínky nejen pro čolky už v letošním roce.

 

Během opravy došlo k částečnému odbahnění zátopy rybníka, k odstranění pařezů na návodní straně hráze, posílení, přesvahování a opevnění hráze lomovým kamenem a dále k vybudování těsnící clony před bezpečnostním přelivem. Při odbahnění bylo třeba zohlednit výskyt zvláště chráněného ďáblíku bahenního a také potřebu ponechání bezzásahové části litorálních porostů rybníka.

Celková rekonstrukce vyšla přibližně na 1,4 milionu korun a byla hrazena s pomocí evropských dotací.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: Kraj Vysočina

 

 

 


Reklama: