Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Hrad Roštejn má nové expozice a na nádvoří bylinkovou zahrádku

25.1.2021 | Kraj Vysočina

Roštejn je pozdně gotický hrad, vybudovaný na skalnatém vrchu uprostřed lesů na Vysočině. Od roku 2017 zde probíhala rekonstrukce, díky níž  byly vybudovány nové atraktivní expozice a upraveno i nádvoří. 


Hrad Roštejn patří mezi oblíbené turistické cíle Vysočiny, je ukrytý v srdci zalesněné obory nedaleko Třeště na Jihlavsku. Hrad Roštejn získal za zhruba čtyřletou realizaci projektu „Hrad Roštejn - zpřístupnění nových expozic“ nejen nové expozice, ale i důležitou stavební obnovu. Kraj Vysočina projekt realizoval do ledna 2021. Samotné stavební, restaurátorské a expoziční práce na objektu hradu probíhaly od léta 2017 do podzimu 2020.

 

Na hradě Roštejn, který je pobočkou Muzea Vysočina Jihlava, byly během realizace vybudovány nové atraktivní expozice. Ty přibližují historii loveckého hrádku a zároveň také téma přírody, lovectví a myslivosti prostřednictvím hravé, interaktivní a edukativní expozice, která zaujme nejen rodiny s dětmi a školní kolektivy. Nové expozice se postupně po částech návštěvníkům zpřístupňovaly od léta 2018. Už v minulé sezoně mohli návštěvnici spatřit výsledek významného stavebního zásahu na kamenné gotické věži, která je neodmyslitelnou dominantou hradu Roštejn. Jednotlivé kamenné bloky věže byly formou spárování staticky zajištěny.

 

Díky dotačním prostředkům v rámci programu z rozpočtu Evropské Unie (celkově 85 % způsobilých výdajů projektu), státního rozpočtu (5 %) a vlastního rozpočtu kraje (10 %) získal hrad navíc i kompletní stavební obnovu, a to jak ve svých interiérech, tak i na nádvoří a fasádě. Návštěvník uvidí například bylinkovou zahrádku odkazující na nejcennější dochovanou hradní výmalbu v botanickém sále nebo původní studnu, která byla nalezena během archeologického průzkumu a navrácena do původní historické podoby.

 

Hrad je známý tím, že z jeho sedmiboké gotické věže vysoké 45 m jsou za příznivých podmínek vidět Alpy. Na hradě a v jeho blízkém okolí probíhalo natáčení částí několika filmů, zejména pohádek. Konají se tu také pravidelné kulturní a jiné akce, např. Roštejnský hodokvas, divadelní představení nebo myslivecká odpoledne. 


Plně zrekonstruovaný a zpřístupněný hrad se veřejnosti po zimní pauze znovu otevře v dubnu, pokud tak dovolí aktuální epidemiologická situace.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: Wikipedie

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: