Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Jedinečné centrum tradiční lidové kultury vzniklo v Třebíči

3.1.2020 | Kraj Vysočina

Třebíč má nový turistický cíl pro širokou vrstvu návštěvníků. Zrekonstruovaná budova bývalého Šmeralova domu a hospody teď bude sloužit jako středisko tradičních lidových zvyklostí a kultury. Neoficiálně se jí říká "Statek".

 

 

 

Kraj Vysočina poslední rok rekonstruoval objekt zemědělské usedlosti na Cyrilometodějské ulici v Třebíči, známé také jako Šmeralův dům. V objektu z roku 1824, který je kulturní památkou, bude nově sídlit Centrum tradiční lidové kultury fungující pod krajským Muzeem Vysočiny Třebíč.

V prostorách usedlosti se budou odehrávat různá setkání, živá kulturní vystoupení, výuka lidových tanců a připomínky starých zvyklostí. Můžeme se těšit také na jarmarky tradičních řemesel.

Prostory východního, historicky nejcennějšího křídla, byly citlivě rekontruovány s důrazem na obnovení původní historické podoby. Jejich interiér je teď rustikální, nechybí malované stropy, kachlová kamna či tkalcovský stav. Druhá část je historizující pouze zvnějšku. Uvnitř je zcela moderní interiér, jenž dotváří zázemí pro přednášky a setkávání. Sál pro 80 hostů je vybavený špičkovou technikou, na zdech jsou betonové stěrky, vše je v kvalitním designu a dobře řemeslně zpracované.

Podle Pavla Pacala, náměstka hejtmana Kraje Vysočin pro oblast regionálního rozvoje, bylo cílem projektu vytvořit zázemí pro prezentaci a rozvoj tradiční lidové kultury na Vysočině, tak jak je to obvyklé v sousedních regionech a podmínky pro dlouhodobou spolupráci s partnerskými centry v česko-rakouském příhraničí. Nový objekt umožní prezentovat tradiční lidovou kulturu v nové kvalitě a odpovídající požadavkům dnešní doby, stane se samostatným turistickým cílem a aktivně obohatí turistickou nabídku příhraničí. Přidanou hodnotou bude jeho bezprostřední blízkost památky UNESCO Třebíč.

Rekonstrukce objektu v majetku Kraje Vysočina přišla na 19 miliónů korun, za další zhruba čtyři miliony bude pořízeno vybavení.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: Pixabay

 

 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama