Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Knihobudka v areálu Nemocnice Jihlava pomáhá knihám déle žít

21.9.2020 | Kraj Vysočina

Park v areálu Nemocnice Jihlava oživila nová venkovní knihobudka vyrobená na Střední škole stavební Jihlava z vysloužilých školních lavic. Obsah tvoří knihy zachráněné na třídicí lince s odpady. Původně byly vyhozené do kontejnerů na papír. Těmto starým knihám dají jejich čtenáři nový život.


 

Iniciátorem a organizátorem projektu Nový život starým knihám je Radek Kourek ze společnosti FCC Česká republika, která se především zabývá nakládáním s odpady. „Myšlenka na záchranu knih opětovným použitím vznikla na začátku roku 2018 na třídicí lince na Hruškových dvorech. Ročně jí projde 7 500 tun papíru, ve kterém se nachází stále více knih ve velmi dobrém stavu,“ konstatuje Radek Kourek. „V naší nemocnici mají pacienti možnost zapůjčení knížek také v čekárně urgentního příjmu a u bufetu Slunečnice,“ dodává ředitel Lukáš Velev.

„Smyslem projektu je, aby si knihy půjčilo a přečetlo více čtenářů a zároveň se jejich využíváním předcházelo vzniku odpadů,“ doplňuje radní pro životní prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Další vytříděné knihy lze nalézt v knihobudce v ZOO Jihlava, rozšiřují i nabídku knižních titulů v domovech pro seniory. Tři střední technické školy zřizované krajem se zapojily do výroby knihobudek, při kterých využily vyřazené materiály. Studenti Gymnázia Jihlava zrealizovali během trvání projektu několik sbírek doma nevyužitých knih.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: Kraj Vysočina

 

 
 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: