Okolí Vírské přehrady na Vysočině v okrese Žďár nad Sázavou je vyhlášené krásnými skalami, na kterých jsou vybudované i takzvané via ferraty, tedy jištěné horské stezky, na kterých si i laik může přičichnout k horolezectví.
Skály v obci Vír jsou nepřehlédnutelnou dominantou údolí, a to zejména pro návštěvníky, jejichž zálibou je horolezectví. Při přípravě a následné realizaci vyhlídky byl kladen důraz na zpřístupnění skalních terénů, jinak dostupných pouze za využití horolezecké techniky.
Rossiho skála byla vždy zdejší dominantou, ale byla schovaná ve smrkovém porostu. Stromy na svahu Rossiho skály v důsledku kůrovcové kalamity zmizely a odkryly kamenné moře. V něm byla vyznačena lanem nejpohodlnější cesta serpentýnami nahoru až k vrcholu. Pro co nejsnadnější cestu nanosili tvůrci vyhlídky spoustu placáků. Přesto je potřeba opatrnost a nedoporučuje se tam chodit v dešti.
S každým vystoupaným metrem se otevírá širší vyhlídka na samotnou obec Vír, okolní kopce a hráz Vírské nádrže. Pro vizuální efekt instalovali tvůrci vyhlídky na cestu kamenným mořem noční lampičky, takže stojí za to vidět Rossiho skálu i za tmy. Noční výstup se ale samozřejmě kvůli bezpečnosti nedoporučuje.
Těsně pod vrcholem Rossiho skály, na kterém vlaje česká vlajka, je kovový můstek chráněný zábradlím se sítěmi. „Vyhlídka není kotvena přímo do skály, ale do terénu pod ní, takže skálu obepíná,“ vysvětluje jeden z iniciátorů David Matuška a dodává, že jde o systém pevných bodů na chemických kotvách. Důvodem tohoto postupu je eroze skal v této lokalitě.