Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Mohelno ochraňuje ohrožené sysly

5.5.2018 | Zelené noviny Vysočina

Jediná kolonie syslů v České republice se nachází v blízkosti Mohelna. V letošním roce se ji ochranáři rozhodli chránit dopravním značením. Právě automobily jsou sysli při migraci za potravou nejvíce ohrožováni. Značky zde budou umístěny od května až do konce září.


Na Vysočině se syslům opravdu daří. Od roku 2000 jejich počet několikanásobně vzrostl a v současné době jich zde žije asi 100. Téměř všichni se usídlili v kolonii nedaleko Mohelna. Mohelenská hadcová step je svým charakterem pro sysly dokonalým místem. Stepní lokalita s mírným travnatým porostem nabízí dobrý rozhled. Místo patří do ochranného pásma, takže jsou zde zvířata chráněna před znečištěním prostředí.

Sysli patří mezi kriticky ohrožené druhy. Z tohoto důvodu je mu věnována zvýšená pozornost zejména ze strany Záchranného programu, který je v kompetenci Ministerstva životního prostředí. Smyslem programu je zajistit zvířeti bezpečné prostředí, ve kterém se jeho počty mohou přirozeně zvýšit. Umístění dopravních značek by měl bezpečnost zvýšit a zamezit tak dalším ztrátám.

 

Zdroj: http://m.kr-vysocina.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id_org=450008&id=4087116&n=sysli-kolonii-u-nbsp-mohelna-chrani-specialni-dopravni-znacka&p1=1013

Foto: www.pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: