Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Nový freeshop v Třebíči dává šanci získat věci zadarmo

15.2.2021 | Střed, z. ú.

Komunitní Centrum Moravia otevřelo nový obchod zdarma, takzvaný freeshop DejBer. Smyslem obchodu je podpora opakovaného použití drobného vybavení domácnosti, dílny či kanceláře. Najdete zde nábytek, spotřebiče, hračky i oblečení. 


 

Freeshop funguje obousměrně. Na jedné straně je určený lidem, kteří mohou zboží přinést a nabídnout jej k dalšímu použití. Sami už ho tedy nepotřebují, překáží jim nebo se stěhují, ale nechtějí ho vyhazovat. Na druhé straně slouží těm, jež z nějakého důvodu (ekologického, finančního, životního stylu apod.) nechtějí kupovat nové věci a mohou tak znovu vdechnout užitek těm z DejBer. 

 

Typickým zákazníkem, který něco přináší, je dospělý člověk, co dělá doma pořádek nebo se stěhuje. Ten, kdo si věci odnáší, může pak být například student, který si zařizuje pokoj, nebo začínající rodina s dětmi, senioři, klienti sociálních služeb apod.

 

Pro obchod je určený prostor skladu v přízemí Komunitního centra Moravia v Třebíči s plochou asi 25 m2. O chod DejBer se už teď starají především dobrovolníci a jejich úkolem je mimo jiné vstupní a výstupní koordinace zboží. Znamená to, že budou hlídat, aby do Freeshopu přicházely fungující věci a nikoli haraburdí z velkých pozůstalostí, rozbité a špinavé vybavení, krabice s neurčitým obsahem apod.

 

Více informací na stránkách organizace Střed, která je provozovatelem komunitního centra: https://www.stred.info/cs/?category=novinky. Nabídka věcí bude pravidelně aktualizovaná na instagramu @dejbertrebic.

 

„Zpočátku budeme DejBer provozovat systémem "něco za něco". Tedy odnést si můžete něco v případě, že něco i přinesete. Podobně fungují např. knihobudky (i ta naše v komunitku) a tím si zajišťují stálou nabídku.“ vysvětluje Ondřej Ferdan, vedoucí KC Moravia. „Očekáváme budoucí spolupráci se sociálními službami v Třebíči, komunitou obyvatel, technickými službami a dalšími organizacemi, které projeví zájem. Máme profil na Instagramu a přes něj budeme komunikovat a informovat. Samozřejmě jsme připraveni jednat i osobně.“ doplňuje Ferdan.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Střed, z. ú.

Foto: Střed, z.ú.

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: