Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Pátá semínkovna na Vysočině se otevřela v Novém Městě na Moravě

25.3.2019 | Dagmar Martakidu

Také města kraje Vysočina se přidávají k iniciativě pro podporu svobodného sdílení osiva, tzv. Semínkovně. Zatím poslední semínkovna byla otevřena začátkem března 2019 v Novém Městě na Moravě v Horáckém muzeu.


Sdílené zahradničení, semenaření, burza osiv, tak by se daly definovat semínkovny. V praxi jde o jednoduchou výměnu vlastnoručně vypěstovaných semínek. Pěstitel si může mezi semínky zdarma vybrat druhy zeleniny, bylinek nebo květin pro svou zahrádku a na oplátku pak přinese vlastní výpěstky, které poslouží zase ostatní zájemcům.

Hlavním důvodem vlastního semenaření a myšlenkou celé iniciativy je zejména pěstování typických místních odrůd rostlin a zároveň kvalita tohoto osiva. To by mělo být z odrůd, které nejsou označené jako F1 (což je značka pro rostliny, které se různě kříží) a také nejsou chemicky ošetřené hnojivy, postřiky a podobně.

Kromě Nového Města na Moravě najdeme další semínkovny v Jihlavě (Oblastní galerie Vysočiny), Havlíčkově Brodě (Krajská knihovna Vysočiny), Humpolci (knihovna) a Přibyslavi (Kurfürstův dům).

O slavnostním otevření nové semínkovny informoval Český rozhlas v regionálním vysílání pro Vysočinu

 

Foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: