Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Přečkat mrazivou noc pomáhá bezdomovcům v Jihlavě šest iglú

3.2.2020 | Město Jihlava

Už čtvrtou zimu provozuje Středisko křesťanské pomoci v Jihlavě sezónní noclehárnu pro lidi žijící na ulici. Letos k ní přibyla iglú pro jednotlivce i páry.


Letos poprvé na zahradu organizace umístila šest speciálních iglú, která mají ochránit venku spící lidi před umrznutím. Mohou je využívat ti, které pracovníci běžně do nocleháren nepustí například proto, že mají psa, nebo požili alkohol.

Z dotace od města nakoupilo středisko pět iglú pro jednotlivce a jedno pro pár. Jsou vyrobeny z pěnového materiálu s izolační fólií. Ve dveřní části má otvory, které zajišťují přístup čerstvého vzduchu. Iglú se dá snadno rozložit, sbalit a přenést na jiné místo. Se spacákem a karimatkou se v něm dá přečkat mrazivá noc. 

Iglú slouží v Jihlav asi dva měsíce a od té doby jsou podle Střediska křesťanské pomoci využívána nárazově. 

Projekt Housing First

V rámci systémového řešení bytové nouze se město rozhodlo po vzoru Brna navázat na metodu Housing First. Přímo v Jihlavě bylo identifikováno na 130 rodin, které jsou v bytové nouzi. Na ulici pak žije přibližně 80 lidí. Jihlava aktuálně disponuje šestnácti sociálními byty pro lidi v nouzi, letos přibydou další čtyři.  

Jihlava pro projekt Housing first vyčlenila zkušebně dvanáct bytů a rodiny se do nich nyní postupně stěhují. Aktuálně je zabydlená jedna domácnost, další čtyři v lednu schválili radní města a všechny byty by pak měly být obsazené do konce letošního dubna.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Město Jihlava 

Foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama