Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Přírodní koupaliště Malvíny v Třešti láká na vodu bez chlóru.

19.5.2019 | Dagmar Martakidu

Svou čtvrtou sezonu zahájí letos v květnu přírodní koupaliště Malvíny v šestitisícovém městečku Třešť na Jihlavsku. Voda bez chlóru je vhodná i pro alergiky a je lákavou alternativou chemicky upravovaných bazénů. Průhledná voda, která se dá přirovnat k vodě v rybníku, se tu čistí pomocí rostlin a filtračních substrátů.

Jak funguje přírodní koupaliště

Rozdíl mezi biotopem a klasickým koupalištěm je v tom, že biotop se snaží o zachování biologické rovnováhy ve vodě. Jeho základ tvoří přírodní systém, který využívá k čištění vody rostliny. Jedná se o mikroorganismy a bakterie žijící ve štěrku a na kořenech vodních rostlin. Každý biotop má dvě části, a to část, ve které se lidé koupou, a část, kde se čistí voda. Žádné dezinfekční nebo chemické prostředky zde nejsou potřeba. Šest týdnů před sezónou je třeba nastartovat čistíci proces. Údržba přírodních koupališť je rovněž levnější než u chemicky udržovaných bazénů. Zároveň se díky biologickému způsobu čištění šetří voda, jelikož se doplňuje jen minimálně. V neposlední řadě působí v okolní krajině přírodní biotop mnohem přirozeněji než betonové koupaliště či bazén.

Jak to na koupališti vypadá

Koupací plocha v Třešti je rozdělena na plaveckou a mělkou část. Součástí mělké části je brouzdaliště a neplavecká část s hloubkou do 1,2 m. U plavecké části dosahuje hloubka 2,6 m. Areál koupaliště je připraven denně přivítat až 600 návštěvníků. Koupaliště navíc nabízí i atrakce - vodní hřib, chrliče a šestimetrovou skulzavku.

Vstupné a služby

Koupaliště je otevřené od pondělí do neděle od 10.00 do 20.00 hod. Také vstupné je tu příznivé, základní celodenní vstupné pro dospělého je 70 Kč, vstupenka umožňuje dva vstupy, to znamená, že v průběhu dne je možné opustit areál. Děti do 15 let mají celodenní vstupné za 35 Kč. Od 14 hod je základní vstupné snížené o 20 Kč a od 18 hod o 40 Kč. Pro příjemně strávené letní dny nabízí koupaliště půjčování lehátek a slunečníků, dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal a samozřejmě nesmí chybět občerstvení - nápoje, zmrzlina i teplá jídla. 

 

Zdroj a foto: Přírodní koupaliště Malvíny Třešť

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama