Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Studánka Sv. Ludmily u Druhanova na Vysočině září novotou

11.3.2021 | Kraj Vysočina

Zapomenutá studánka u obce Druhanov u Světlé nad Sázavou dostala novou stříšku. Její zvelebení se stalo symbolem spolupráce a soudržnosti. Nejspíš i proto je jedním z novinovaných počinů v anketě Zlatá jeřabina - Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2020 v kategorii Péče o kulturní dědictví.

 

 


V letech minulých byly studánky a prameny důležitým zdrojem pitné vody pro mnoho lidí. Postupem času se však na jejich význam zapomíná. Jedna taková zapomenutá studánka se nachází i v lesích poblíž Josefodolu v katastru obce Druhanov. Druhanov se nachází asi 4 km severně od Světlé nad Sázavou v okrese Havlíčkův Brod a má 164 obyvatel. Studánka nevyniká zajímavou architekturou ani zázračnou vodou.

 

Její znovuoživení se však stalo symbolem spolupráce a soudržnosti. Lesy České republiky, s. p., Mateřské centrum Rolnička ze Světlé nad Sázavou a Akademie - Vyšší odborná škola, gymnázium a střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou spojili své síly a věnovali studánce nový přitažlivější vzhled.

 

Nad pramenem byla na kamenném podstavci osazena dřevěná stříška. Výtok je opatřen potrubím s dřevným žlabem a pod studánkou vznikly dvě malé tůňky. Ikonou studánky se stala sv. Ludmila – ochránkyně českého národa, matek a babiček, jejíž soška je umístěna ve výklenku nad pramenem. Studánka byla 8. prosince 2020 vysvěcena Mgr. Pavlem Jägerem z farnosti Světlá nad Sázavou. 

 

Investorem zvelebení studánky sv. Ludmily jsou Lesy České republiky, s. p. Patronem se stalo Mateřské centrum Rolnička ze Světlé nad Sázavou.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: fb Světlá nad Sázavou 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: