Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Trochu jiný venkovský statek nabízí setkání s běžnými i exotickými zvířaty

30.9.2020 | Dagmar Martakidu

Zvěřinec přináší dětem jedinečnou možnost poznat spoustu druhů domácích i exotických zvířat. Nabízí akce pro školy, dětské tábory a mnoho dalšího.


Zvěřinec na statku se nachází v místní části zvané Klášter, která je součástí městyse Vilémov u Golčova Jeníkova. Je to místo, kde se potkáte se zvířaty, která se běžně chovala na venkově i se zvířaty s cizích zemí. Můžete je pozorovat, hladit a některá i chovat. Kromě pejsků, koček a koníků zde žije např. nosál červený, tamarín pinčí, na stromě bydlí leguán zelený a ve výběhu pobíhají surikaty.

Jak to začalo

Zvěřinec má kořeny už v roce 2007, kdy se narodila první zvířata. Myšlenka seznamovat děti se zvířaty se rodila v průběhu dalších let, kdy majitelé zjišťovali, že čím dál více dětí, hlavně těch městských, si na zvířátka nesáhne a běžná zvířata skoro neznají.

Co všechno zvěřinec nabízí

Statek nabízí nejen návštěvy a prohlídky pro rodiny s dětmi, ale také akce pro školky, školy, dětská centra, firmy, domovy seniorů. Přes léto se tu pořádají dokonce i tábory. K ubytování jsou přímo na zahradě postaveny dřevěné chatky, maringotka a týpí. Můžete si zde zapůjčit spacáky, deky a polštáře. Pro vyžití dětí je připraven bazén, pískoviště, velká trampolína a dřevěné houpačky. 

Mobilní zvěřinec

Pracovníci ze statku cestují se svými zvířátky za lidmi. Nabízí canisterapii a animoterapii, nebo-li léčivý zvěřinec. Věková škála klientely je opravdu široká od kojenců po seniory v nejrůznějších prostředích – sociální, vzdělávací a zdravotnická zařízení, ale třeba i v rodině klienta. Klienti mohou být také lidé celkově zdraví, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci. Základem terapie je využití přítomnosti živého tvora. Již samotná přítomnost zvířete většinou vyvolává pocit klidu a bezpečí. Snižuje se nejen stres a napětí, prokázáno je dokonce i snížení krevního tlaku. Zvíře má rovněž schopnost vyvolat u člověka silné emoce a tím podporuje psychickou stimulaci, uvolňuje komunikaci a všeobecně podporuje psychický i fyzický stav člověka. 

 

Kontakt:

Olga Němcová, René Němec

Vilémov-Klášter 30

582 83 Vilémov

Tel: 775 910 136, 777 902 157

e-mail: zverinecnastatku@seznam.cz

web: zverinecnastatku.cz

 

Fotogalerie

 

   

 

Foto: autor

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: