Zelenenoviny.cz
Vysočiny

U Kamenice nad Lipou se skrývá magická zahrada

12.8.2021 | Poutníkovo putování

Najít klidné místo pro pomalý výlet, pro relaxaci, setkání s uměním a tichou meditaci. To se může podařit těm, kdo budou hledat na Vysočině, u Kamenice nad Lipou, konkrétně v obci Lhota-Vlasenice.

 


V malé obci Lhota-Vlasenice u Kamenice nad Lipou se v letech 2014-2016 konala Mezinárodní sochařská sympozia. Umělci z Čech, Švédska, Norska a Brazílie zde pod širým nebem tvořili sochy před zraky lidí. Tato díla zde zůstala a tvoří teď jedinečnou zahradu, která je nyní volně přístupná všem zájemcům.

 

Víska je vzdálená asi 4 km od Kamenice nad Lipou a má 97 obyvatel.

 

Magická zahrada vznikla z lásky k umění bývalého starosty Milana Houšky a obyvatel vesnice. Skládá se z děl vytvořených během tří Mezinárodních sochařských sympozií konaných v obci v letech 2014 - 2016. Účastníci byli sezváni z celého světa na základě výběru Aleny Matějky, umělkyně z našeho kraje, a jejího manžela Larse Widenfalka z nedalekého Betléma. Vytvořili zde unikátní díla inspirovaná především krásou okolní přírody a krajiny.


Dotýkání se děl je povoleno, neboť jak sami sochaři říkají: "Abychom mohli vnímat, jaký příběh nám vypráví, je potřeba kámen vnímat všemi smysly." Mějte při tom však na paměti, že i kámen se dá rozbít.

 

Cílem autorů bylo vytvořit místo, kde může návštěvník relaxovat, kde nalezne klid, inspiraci a možná i něco magického. Zahrada je volně přístupná veřejnosti.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Poutníkovo putování 

Foto: Lhota-Vlasenice

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama