Zelenenoviny.cz
Vysočiny

U Náměště nad Oslavou zřídili ochránci přírody novou naučnou stezku Bělinské údolí

28.11.2021 | Blíž přírodě

Upozornit na přírodní bohatství lokality Bělinského údolí i na zajímavé druhy rostlin a živočichů, to je cílem nové naučné stezky u obce Čikov na Vysočině. Asi 10 km severně od Náměště nad Oslavou zřídil Český svaz ochránců přírody Náměšťské rybníky novou naučnou stezku, která je doplněna několika povedenými dřevěnými prvky.


V neděli 14. listopadu byla otevřena nová naučná stezka v okolí Bělinského potoka u obce Čikov na Třebíčsku. V Bělinském údolí nalezneme širokou paletu přírodních biotopů, od stepních stanovišť přes luční a mokřadní plochy až po lesy. Zejména luční a stepní stanoviště, v minulosti udržované především pastvou a další činností místních sedláků, však v posledních letech z důvodu upuštění od tradičního hospodaření trpěly zarůstáním náletovými dřevinami. Toto se změnilo roku 2014, kdy se o některé plochy začal starat ČSOP Náměšťské rybníky.

 

Se vším tímto, se zajímavými druhy rostlin a živočichů, které tu můžeme potkat, i s řadou dalších zajímavostí nyní seznamuje nově vybudovaná naučná stezka Bělinské údolí. Má celkem tři části – kratší okruh (800 m), střední okruh (1900 m) a stezku směrem do Čikovské doubravy (5 km). Na stezce je rozmístěno celkem 9 informačních panelů, ale také pozorovatelna vodních ptáků a vyhlídkové molo nebo odpočinkové místo s lavičkami. Úvodní panel se nachází v jižní části obce Čikov u místního fotbalového hřiště.

 

Realizace naučné stezky a nového sadu byly finančně podpořeny generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, společností NET4GAS. Jedná se o třetí lokalitu otevřenou v rámci programu Blíž přírodě v kraji Vysočina.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: blizprirode.cz

Foto: ZO ČSOP Náměšťské rybníky

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama