Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V krajském městě vzniká nový komunitní prostor Silo Jihlava

20.9.2023 | silojihlava.cz

V Jihlavě vzniká nový komunitní prostor Silo Jihlava v zahradě kolem bývalé sýpky. K dispozici zde bývá odpoledne stánek s nápoji a menší dětské hřiště (skluzavka, houpačka) ve stínu stromů blízko městského nádraží. K dispozici jsou také hračky, hry a nejen dětské knihy.


 

Zdejší dobrovolnická komunita, která o sobě tvrdí, že je udržitelně a kulturně smýšlející, zve do svých řad další lidi, kteří mají chuť starat se o kulturní památku a dále komunitní centrum rozvíjet. Každý má možnost se zapojit, vymyslet vlastní projekty, starat se o zahrádku nebo si založit svou. Komunita se usídlila v Jihlavě v historické budově se zajímavou minulostí. Bývalé mechanizované obilní skladiště se nachází vedle městského nádraží v blízkosti centra města.

Tato donedávna opomíjená dominanta Jihlavy byla otevřena v roce 1928 a tvoří ji tři části – hlavní budova mechanizovaného obilního skladiště, zázemí pro zaměstnance s byty a kancelářskými prostory a nákladová rampa. Součástí je i velký pozemek s pozůstatky kolejí, Pražské ulice, s halou a městskou divočinou. Prvky německé reformní architektury se snoubí s autentickým mechanizovaným vybavením. Specifickou podobu zaoblené střechy tvoří lamelové krovy, díky kterým byla budova v roce 2019 prohlášena kulturní památkou, což zabránilo jejímu zboření.  

 

V roce 2024 se okolí Sila zásadně promění. Během výstavby Centrálního dopravního terminálu (CDT) na místě městského nádraží bude ukrojen kus vlakové rampy a část pozemku, které uvolní prostor k výstavbě nové silnice mezi CDT a kruhovým objezdem na Havlíčkově ulici.

 

Vize komunity je usilovat o uvědomělý, ohleduplný a udržitelný svět bez násilí. Svět, kde jsou si lidé rovni, respektují sebe i přírodu, a kde se mohou svobodně bavit a rozvíjet svůj potenciál. Misí komunity je vytvářet v Jihlavě komunitu a prostor otevřený všem, kdo souzní s hodnotami komunity bez ohledu na věk a původ. Společně podporujeme kulturu, kreativitu, sdílení a spolupráci, a budujeme bezpečné místo v centru města pro (sebe)rozvoj i zábavu.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: silojihlava.cz

Foto: tamtéž

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama