Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V Sedlejově u Telče mají energeticky úspornou mateřskou školu

5.11.2020 | Kraj Vysočina

Mateřská škola v Sedlejově byla postavena jako pasivní budova. Je citlivě začleněná do prostoru, energeticky úsporná a moderně vybavená a je tak ideálním prostředím pro nejmenší, kteří mají možnost být v kontaktu s přírodou. 


Sedlejov je obec nedaleko Telče v okrese Jihlava, má cca 300 obyvatel. Nová mateřská škola zde byla dokončena v roce 2018 a v letošním roce obdržela cenu hejtmana Kraje Vysočina Patria Nostra 2020 za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho obyvatel.

 

Budova školky se nachází na návsi obce a nabízí pětadvacet míst. Z herny a jídelny je francouzskými okny výstup na zastřešenou terasu a dále do přilehlé zahrady. Velkým oknem vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče nebo prarodiče. Při stavbě školy byly použity typické materiály pro tradiční venkovskou zástavbu - bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška. Vytápění objektu je řešeno pomocí tepelného čerpadla země-voda a větrání zajištěno pomocí rekuperace.

 

Díky bílému zdivu nebo dřevěnému obložení dostává budova vesnický charakter. Děti jsou přitom v neustálém kontaktu s přilehlou přírodou. Celá budova je spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů. Budovu tak zdobí velká francouzská i střešní okna, která zajišťují prostorám školky dostatek světla. Školka je důkazem, že takové stavby lze pojmout jako funkční, nízkonákladový a technicky vyspělý prostor.

 

Pod originální stavbou v Sedlejově jsou autorsky podepsáni Jiří Ondráček a Jaroslav Svoboda z architektonické kanceláře ARCHOO, s. r. o. z Telče.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: Obec Sedlejov

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: