Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V Třebíči doprovodí turisty na stezku koza

19.11.2021 | ČRo Region

V Třebíči vznikla unikátní stezka, na které zájemce doprovodí živá koza. Kozí stezka je zážitková aktivita pro všechny, kteří mají rádi přírodu a zvířata.

 


Procházky přírodou jsou zdraví prospěšné a pokud někdo nemá psa, může se na ně vydat s kozou. Tento nápad se zrodil v hlavách mladého páru z Třebíče. Pořídili si malou farmu, kde chovají koně, slepice i malé stádečko koz. A ty půjčují zájemcům na procházku po okolní přírodě. Připravenou mají naučnou stezku s úkoly, která zabaví děti. Délka trasy se přizpůsobí možnostem každého zájemce. Cesta je tedy vhodná pro všechny. Trasa vede krajinou Poušova v Třebíči. Areál se nachází za odbočkou do zahrádkářské kolonie, podél břehu řeky Jihlavky. Na cestě je naplánováno několik zastávek s jednoduchými úkoly hlavně pro děti. Individuálně je možné domlouvat delší výlety (půldenní, celodenní i vícedenní).

 

Na farmu chodí děti z mateřských škol, které tam poznávají, co obnáší péče o zvířata nebo jak se dojí mléko. Největší atrakcí je ale Kozí stezka. Děti i nadšené dospělé na ní čekají zastavení naučné stezky. Na těch plní různé úkoly spojené s poznáváním přírody. Úkoly se v průběhu roku mění, protože kozy na stezku chodí i v zimě.


Poušov, kde farma stojí, leží na samém okraji Třebíče. Stezka tak vede do polí a luk mimo ruch města. „Tohle je česká bílá koza krátkosrstá, to je náš zakrslý kamerunský kozel Albert a to je koza anglonubijská,“ ukazuje na své svěřence farmářka Veronika Hlávková. Stádečko je velmi různorodé.

 

Pro vycházku na Kozí stezku je koza vybavena postrojem s brašnami. „Je to soumarské sedlo, má dřevěnou kostru,“ popisuje chovatelka a dodává, že kozy se dřív doopravdy používaly k nošení nákladů. „Naše kozy ale nenosí nic těžkého,“ dodává. Ve dvou taškách na bocích kozy jsou potřeby k plnění úkolů na stezce. Lidé si do nich ale třeba mohou dát i svačinku na cestu. Kozy jsou zvyklé chodit jako psi s obojkem na vodítku. Cestou je třeba počítat s tím, že se koza občas zastaví u dobrého listí. Vycházka s kozou zkrátka nemůže být uspěchaná. Člověk se může zastavit, posedět na louce, zatímco se koza pase. Každý s sebou dostane mapku s vyznačenými zastaveními naučné stezky i potřeby k plnění úkolů.

 

Výlet na Kozí stezku je nutné si předem telefonicky zarezervovat, aby byla k dispozici volná koza. Potřebné informace najdou zájemci na webových stránkách kozí farmy.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: ČRo Region

Foto: kozispolek

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama