Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci jabloně a slivoně

20.4.2021 | Nadace ČEZ

Dobrovolníci vysadili 11 nových ovocných stromků podél stezky ze Starče do Třebíče. S výsadbou se na tomto místě začalo už vloni na podzim.


Parta dobrovolníků se zasloužila o výsadbu nových ovocných stromků z grantu Nadace ČEZ podél stezky blíže k obci Stařeč. Jedná se o jabloně a slivoně.

 

„Výsadba navázala na stromy, které jsme vysázeli vloni na podzim. Stromky zpříjemňují chodcům i cyklistům pohyb po stezce,“ říká jeden z dobrovolníků Matěj Vláčil, který na sázení vzal celou rodinu, rodiče i sourozence. „Stromy chrání před větrem i sluncem, navíc bude brzy možné ochutnat plody stromů,“ dodává Matěj Vláčil.

 

Od podzimu zdobí stezku pro chodce a cyklisty, která spojuje městys Stařeč a město Třebíč nově vysazené ovocné stromy. V sobotu 10. dubna se alej ovocných stromů rozrostla o další kusy.

 

Stromy zlepší estetický pohled na krajinu, která je jinak velmi intenzivně zemědělsky využívána. Ochrání také půdu před splavováním při deštích. Poslouží i ptactvu, které díky úbytku stromů v nedalekém údolí stařečského potoka ztrácí přirozené životní plochy.

 

„Jsme velice rádi za naše občany dobrovolníky, které nám pomáhají a berou si za své ochranu a zlepšování našeho prostředí. Naši dobrovolníci se také o stromy následně starají,“ říká starosta Starče Čestmír Linhart.

 

„Doufám, že i do budoucna se bude ve Starči a okolí sázet spousta stromů a že se k nám přidají další dobrovolníci, kteří rádi udělají něco užitečného pro přírodu i pro sebe. Pokud byste také chtěli sázet stromy, navštivte web www.sazimebudoucnost.cz, kde najdete mnoho užitečných rad a informací,“ říká nadšený Matěj Vláčil ze Starče.

 

Nadace ČEZ pomáhá do české krajiny vracet původní odrůdy prostřednictvím alejí, stromořadí, obecních sadů a veřejných zahrad. Vloni podpořila nadace 95 projektů výsadby v ČR za 7,8 miliónu korun. Z toho 1,7 mil. putovalo na Vysočinu a jižní Moravu, kde vysázeli 1710 stromů. Jarní kolo grantu Stromy 2021 proběhlo v únoru, podzimní kolo se chystá na 1. 6. - 30. 7. 2021.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Nadace ČEZ

Ilustrační foto: pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách: DotaceReklama

Reklama: