Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Ve Vepříkově sídlí neobyčejné muzeum věcí “z půdy”

5.5.2020 | Noviny kraje

Stodola krásných krámů ve Vepříkově u Chotěboře je muzeum starých či zapomenutých pokladů, které vzniklo díky místním nadšencům. Ukazuje, jak se dříve bydlelo a pracovalo. 


V roce 2008 bylo ve Vepříkově založeno Občanské sdružení Stodola krásných krámů. Jeho posláním i cílem je činnost v oblasti historie a tradic Vepříkova a okolí. K tomu patří shromažďování, zapůjčování a vystavování předmětů a zařízení se vztahem k historii, dobových fotografií a dalších dokumentů. Majitel chce oslovit především mladé lidi a děti, kteří mnoho věcí dříve používaných už ani nemusí znát. 

Kde je Stodola krásných krámů?

Vepříkov je menší vesnička ležící 9 km od Chotěboře v okrese Havlíčkův Brod v podhůří Železných hor. Může se pochlubit titulem vesnice Vysočiny 2018.

Co se našlo na půdách

Jakmile vstoupíte dovnitř "stodoly", ihned na vás dýchne minulost. Uvidíte například ševcovskou, kovářskou a truhlářskou dílnu, řeznictví nebo holičství. Nahlédnout můžete do venkovské školy, hospody nebo domácnosti. Obdivovat můžete starý šicí stroj, petrolejku, rádia, fotoaparáty, žehličky, dřevěnou pračku na kliku, kafemlejnky, staré pimprlové divadlo, panenky, kredenc, nádobí, lyže, brusle a mnoho dalších krásných krámů. Expozici doplňují i oblečené figuríny v dobových šatech, které představují některé z obyvatel obce. 

Kdy je otevřeno

Muzeum je přístupné celoročně, stačí zavolat na níže uvedená telefonní čísla, případně zazvonit podle plánku na vratech stodoly. Vstupné je dobrovolné. Při návštěvě vesničky si rovněž můžete projít naučnou stezku Vepříkovem a seznámit se s historií a současností obce. Pokud jste založeni sportovně, můžete si také např. vyzkoušet, jak se hraje discgolf.

 

Kontakt
Stodola krásných krámů z.s.
Zapsaný spolek Vepříkov
Vepříkov 90, 583 01 Chotěboř
tel.: +420 721 339 418, +420 721 641 428, +420 601 346 143

e-mail: jaroslav.stehno@centrum.cz
www.stodolakrasnychkramu.webnode.cz

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Noviny kraje

Foto: Jaroslav Stehno

 

 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama