Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Velké Meziříčí radí, kam s pneumatikami

6.10.2018 | Velké Meziříčí

Pro všechny motoristy je skvělou zprávou, že si nemusí dělat starosti s likvidací použitých pneumatik. Ty se totiž dají jednoduše odložit do nejbližšího autoservisu, a to bezplatně a bez ohledu na jejich značku. Radnice zveřejňuje konkrétní místa i s adresami.


Věděli jste, že máte možnost pneumatiky odevzdat bezplatně v rámci zpětného odběru na místě prodeje, pneuservisu a autoservisu, a to bez ohledu na značku či nákup? Je potřeba začít tuto možnost plně využívat a tím ulehčit obecním pokladnám. Taková přirozená místa sběru pneumatik jsou pneuservisy, autoservisy a místa prodeje pneumatik – ne sběrné dvory.

Místa zpětného odběru zřizují všechny povinné osoby (výrobci a dovozci pneumatik) a jejich seznam najdete na stránkách Ministerstva životního prostředí v sekci Zpětný odběru výrobků v odkazu Pneumatiky a oleje http://www.mzp.cz/cz/odber_pneu. Zde najdete místa zpětného odběru těch výrobců, kteří se rozhodli plnit své zákonné povinnosti samostatně. Plánujete přezutí pneumatik a Vaše pneumatiky již dosloužily? Nechte je přímo v servisu! Ušetříte místo v garáži a nebudete za pár let řešit, kam s tím.


Pneumatika není komunální odpad a její likvidaci platí občan již v ceně zakoupeného produktu. Proto je žádoucí, aby pneumatika byla co nejkratší cestou vrácena zpět výrobci a nekončila jako odpad na sběrném dvoře či dokonce jako černá skládka. Pneumatiky odevzdávejte bez disků, v rámci možností čisté. Použitá pneumatika, vybraná systémem Eltma, je svezena ke zpracovateli. Zpracovatel pneumatiku rozdrtí na menší části, které se nadále použijí k výrobě např. dětských hřišť, sportovišť a tlumících podložek. Pneumatika se v menším množství využívá i jako zdroj energie. Takže pneumatiky jsou zpracovány ze 100 % a nekončí na skládkách jako nepotřebný odpad bez dalšího využití.

Apelujeme tedy na občany města, aby k odkládání pneumatik využívali právě místa zpětného odběru. Odevzdání starých pneumatik není podmíněno nákupem nových. Princip je v podstatě stejný jako u elektrospotřebičů, které je také možno bezplatně odevzdat v prodejnách elektro.


Ve Velkém Meziříčí se v současné době jedná konkrétně o tato místa:

AUTO DOBROVOLNÝ V.M. s.r.o., Františky Stránecké 1330/2, Velké Meziříčí
ContiTrade Services s.r.o., Hornoměstská 366/41, Velké Meziříčí
Horácké autodružstvo, K Novému nádraží 1345, Velké Meziříčí
Hyundai HB a.s., Karlov 119, Velké Meziříčí
Jiří Jahoda, K Novému nádraží 1345, Velké Meziříčí
Inter Cars Česká republika s.r.o., Ostrůvek 30, Velké Meziříčí
Pneuservis Vitešník, Záviškova 1177, Velké Meziříčí
D1 Cars s.r.o., Karlov 2172, Velké Meziříčí
P and L, spol. s r.o., Třebíčská 74b, Velké Meziříčí

 

Třídíte odpad? To je skvělé. Tak proč netřídit i pneumatiky? Dejte pneumatice druhý život a odevzdejte je na to správné místo – na místo zpětného odběru. Děkujeme, že společně můžeme vytvářet lepší svět.

 

Zdroj: https://www.velkemezirici.cz/mestsky-urad/odbory/odbor-zivotniho-prostredi/11134-zpetny-odber-pneumatik-jak-to-funguje

Foto: pixabay

Redakčně upraveno.

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama