Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Výletní místo Jihlavanů Stará plovárna má novou naučnou stezku

2.6.2019 | Jihlava

Bývalé oblíbené výletní a rekreační místo v údolí říčky Jihlávky na okraji Jihlavy postupně znovu ožívá. Nová kilometrová stezka kolem řeky byla po sedmi letech konečně dokončena. Úpravám v okolí však ještě není konec, současný městský sad bude nadále rozvíjen a doplňován. Snad město v dohledné budoucnosti dosáhne rovněž toho, aby se v rybníce znovu dalo koupat.


Čtyři dřevěné interaktivní panely završily výstavbu naučné stezky na Staré plovárně. Nyní je možné se na kilometrové stezce dozvědět více o funkci lučních i rybníkových biotopů, zvířectvu, se kterým se při štěstí lze na Staré plovárně setkat, i o včelách a jejich chovu.

V okolí nádrže jsou nové dřevěné lavičky, odpadkové koše, radnice nechala pro bezpečnost chodců na svah nad plovárnou umístit sto metrů nového zábradlí.Kvůli hrozbě padající skály vykoupila pod svahem několik starých garáží, které nechá odstranit. Nové nebo obnovené jsou stezky pro pěší, město pravidelně udržuje trávu i další zeleň. 

Stará plovárna je prostor využívaný Jihlavany k vycházkám a projížďkám na kole. Původně se plovárna jmenovala Vojenská a sloužila jako plavecké cvičiště pro vojáky. Pro něj také byla na potoce Jihlávka v roce 1844 postavena. Původní menší rybník tu byl ovšem zmiňován už od poloviny 14. století. Poblíž stával mlýn, později továrna. V roce 1854 předali vojáci plovárnu městu, které parkově upravilo okolní svahy a postupně vybudovalo při pravém břehu relaxační areál. Na starých pohledniccích lze vidět rozlehlá dřevěná mola pro slunění, převlékací kabinky jako z Rozmarného léta, sprchy, loďky, vytýčené plavecké dráhy. Od šedesátých let kvalita vody už koupání nedovolovala. Na plovárně se později spíše jezdilo na lodičkách, v zimě bruslilo, dodnes ji využívají rybáři k rybolovu, nádrž je také útočištěm vodních ptáků. Ze svahu nad plovárnou je výhled na starou Jihlavu. 

Stezka za více než 300 tisíc korun byla zrealizována z financí Ekofondu, který je součástí rozpočtu města Jihlavy. Nově přidané čtyři dřevěně otáčecí panely sdělí kolemjdoucím více o biotopu rybník a louka, i o stromech a zvířectvu v okolí. V roce 2016 byla také městem vydána informační brožura Stará plovárna, která obsahuje trasu stezky, podrobný popis plovárny a i jejích zajímavostí.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Jihlava

Foto: Město Jihlava

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama