Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Žďár nad Sázavou zavlažuje sportoviště dešťovou vodou

27.7.2022 | Český rozhlas Vysočina

Žďár nad Sázavou patří mezi města, která hledají cestu, jak zadržet vodu v krajině. Dokončuje projekt stavby tří velkých retenčních nádrží ve sportovním areálu na Bouchalkách. Chce ji využít k zavlažování herních ploch, aby se nemusela čerpat voda z přilehlé řeky.


Tenisový areál
Zavlažovací systém tenisových kurtů žďárského sportovního areálu Bouchalky kropí antukového hřiště. Voda do něj přichází z nádrže, která je umístěná nad tréninkovou plochou. Voda do retenční nádrže stéká z jedné ze střech, v případě srážkově slabšího období ji doplňuje vrt. Příští rok by se celý systém měl rozšířit na vedlejší fotbalový stadion.

 

Nádrže
Pod střechou tribuny žďárského fotbalového stadionu stojí 11 plastových retenčních nádrží. Ze střechy k nim vedou zelené hadice, které do nich svádí vodu. Jsou tam zatím provizorně, než se udělá projekt velkých nádrží, které budou schované pod zemí. Systém se projektuje současně s revitalizací fotbalové plochy. V plánu jsou tři nádrže, které se budou realizovat v roce 2023, a to včetně povrchu hřiště. Starosta odhaduje náklady na 10 - 15 milionů korun.

 

Systém retenčních nádrží chce radnice rozšířit i na další sportoviště. Svádět vodu ze střech plánuje také u zimního stadionu a sportovní haly.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Český rohlas Vysočina

Ilustrační foto: Pixabay

 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama