Sdružení Krajina v rámci svých aktivit zaznamenalo poptávku po osivu regionální luční směsi, která na trhu chybí. Vyhledalo a oslovilo relevantní partnery s nabídkou spolupráce na projektu vytvoření regionální luční směsi Žďárské vrchy.
Původní druhy rostlin
V rámci projektu probíhá sběr semen vytipovaných druhů - kopretina bílá, krvavec toten, kohoutek luční, rdesno hadí kořen, kokrhel menší, tomka vonná, třeslice prostřední a další druhy. Letos se do sběrů semen zapojilo 19 sběračů a sesbíráno je 32 druhů bylin a trav, z toho 12 nových druhů, které nebyly v roce 2020 sbírány. Sběr probíhá většinou na druhově pestrých loukách v místech, kde lze předpokládat, že zde v minulosti nedošlo k dosévání regionálně nepůvodním osivem. Pro vybrané druhy byly založeny matečnice, kde budou rostliny dále množeny.
Spolupráce s partnery
Projekt je realizován díky podpoře Českého svazu ochránců přírody v rámci programu „Ochrana biodiverzity“. Na projektu spolupracuje sdružení s AOPK, RP Správa CHKO Žďárské vrchy. AOPK ČR nabídla odbornou garanci projektu, vytipování zdrojových ploch a zájmových druhů. V roce 2020 proběhl pokusný výsev kokrhele menšího v lokalitě U Tučkovy hájenky. V letošním roce se vysévala pokusná směs namíchaná s využitím semen nasbíraných v předchozím roce a monitorovalo se její vzcházení.
Míchání a certifikaci směsi zajišťuje společnost Agrostis trávníky, s.r.o., se kterou sdružení konzultuje pěstování vybraných druhů na matečnicích a další technologické kroky související s produkcí osiva.
O směs je zájem
O vytvoření regionální luční směsi projevil zájem i kraj Vysočina a město Žďár nad Sázavou, které zamýšlí revitalizovat pozemky ve vlastnictví města a prosazovat jejich šetrné obhospodařování s využitím regionální luční směsi.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Sdružení krajina
Ilustrační foto: Pixabay