Po domluvě s ochranáři rozmístili energetici v okolí vodní nádrže Staviště speciální plastové spirály. Ty mají opeřence z dálky varovat, že se před nimi nachází překážka, a zamezit nárazu. Úhyny po střetu s elektrickým vedením i zásahy proudem jsou u ptáků časté. Původně se měla instalace ochranných spirál týkat i drátů vedoucích přímo nad hladinou přehrady. To ale nebylo možné kvůli počasí a nedostatečné tloušťce ledu. S doplněním energetici počítají, jakmile to situace umožní.
Dřív se k tomuto účelu používaly spíš koule. Spirály jsou v Česku úplně poprvé, energetici se inspirovali na Slovensku. Předností spirály je jednoduchá instalace, několika pohyby se namotá na dráty vysokého napětí. Na vedení už jich visí desítky. Až doposud se na drátech objevovaly výstražné koule, nový způsob je ale podle energetiků lepší. Plastové spirály méně zatěžují svojí hmotností mechaniku vodičů a lépe se s nimi manipuluje.
Energetici do Žďáru nad Sázavou dorazili na popud pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle jejího ředitele je k zabezpečení vedení přivedl případ poraněných labutí z minulého roku. Uvedl, že vedení je zvláště nebezpečné pro vodní ptáky, protože ti jsou často aktivní večer či v noci, navíc u vody jsou mlhy. Proto se zabezpečují prvně linky, které vedou přes vodní toky a rybníky.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Český rozhlas Vysočina
Foto: pixabay