Dětská skupina v Netíně místo mateřské školy

23.8.2019 | Dagmar Martakidu

První úspěšný rok provozu má za sebou Dětská skupina Zázraky. Skupinu založila nezisková organizace Zázraky se dějí, z.s. v obci Netín u Velkého Meziříčí. Nabízí alternativu ke klasické mateřské školce, která ovšem v obci není. Rodiče proto musí vozit děti do školek v okolí.


Dětská skupina Zázraky jako zařízení pravidelné péče o děti přijímá děti od 1 roku do 6 let. Otevřená je každý všední den od 6:30 do 16:00 hodin, a to po celý rok. Kolektiv přitom tvoří 12 dětí. Přítomny jsou dvě nebo i více pečujících osob. Dětská skupina má montessori program a důraz je kladen na přirozený rozvoj, hledání souvislostí, možnosti spolupráce i způsoby řešení, respektování individuálních potřeb a zvláštností každého jedince, na partnerský přístup k dětem i jejich rodičům.

Co děti během dne dělají

Děti zde pracují s pomůckami z praktického života, smyslové výchovy, kosmické výchovy, matematiky a jazyka. Zdokonalují se v hrubé motorice a v sebeobsluze - oblékání, nalévání pití, příprava jídla a další. Děti se učí řádu a pořádku, pomoci druhému a spravedlnosti. Dětem je k dispozici velká přírodní zahrada, kde zkoumají přírodu a provozují různé aktivity - vázání kytice, sběr bylin, zkoumání včel, žížal, vody, sněhu, listí. Dětská skupina spoluprace i se Základní školou v Netíně, společně uspořádali pro děti například dětský den. 

Činnost neziskové organizace

Nezisková organizace Zázraky se dějí, z.s. již na Vysočině založila mateřskou školu v Jihlavě, připravuje tam i zřízení základní školy, chystá otevření Montessori základní školy v Polné a plánuje tam rovněž mateřskou školu.

Co je cílem Zázraků

Cílem dětské skupiny je přivést do centra zájmu rodičů, měst a obcí přirozené kontinuální a ucelené vzdělávání v duchu montessori pedagogiky. Způsob výuky podle Montessori umožňuje každému dítěti nalézt nejvhodnější formu, tempo i správný čas pro své vzdělávání. Vytvářet místa, kde lze růst společně, vzájemně se poznávat a učit se jeden od druhého, rodič od svého dítěte, učitelé od svých studentů či naopak ... .

 

Zdroj: Netínský zpravodaj 

Foto: Pixabay

 

 Reklama

Reklama:

Zelené noviny na Facebooku: