Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Jihlava

V krajském městě vzniká nový komunitní prostor Silo Jihlava

20.9.2023 | silojihlava.cz

V Jihlavě vzniká nový komunitní prostor Silo Jihlava v zahradě kolem bývalé sýpky. K dispozici zde bývá odpoledne stánek s nápoji a menší dětské hřiště (skluzavka, houpačka) ve stínu stromů blízko městského nádraží. K dispozici jsou také hračky, hry a nejen dětské knihy. více …


Celý život včel v jednom úlu představuje naučná stezka ve Smrčné u Jihlavy

19.7.2023 | Český rozhlas Vysočina

Včelí stezka ve Smrčné u Jihlavy je dlouhá 3,5 km a seznamuje návštěvníky s životem včel, včelařením a včelími produkty. Jejím autorem je Jiří Čada, spolumajitel Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě, který vyučuje základy přírodních věd. Stezka vznikla ve spolupráci se studenty školy, kde je také učební obor včelař a zpracovatel včelích produktů. více …


V Polné vznikla Montessori střední škola, nabízí studijní program Ekologie a životní prostředí

13.3.2023 | Montessori Polná

V nevelkém městečku Polná nedaleko krajského města Jihlava vznikla první střední škola na Vysočině, založená na Montessori přístupu. Již nějakou dobu zde funguje montessori mateřská škola a základní škola. Nový obor na střední škole pro budoucí ochránce životního prostředí nyní hledá prvních 15 prváků. více …


U Starého Příseckého rybníku na Jihlavsku stojí nová ptačí pozorovatelna

4.2.2023 | Kraj Vysočina

Od začátku letošního roku mají zájemci o pozorování ptáků možnost využít novou ptačí pozorovatelnu poblíž Starého Příseckého rybníku nedaleko městečka Brtnice. Zdejší ekosystém rybníka s doprovodnými rostlinnými a živočišnými společenstvy hostí mnoho chráněných a ohrožených druhů (nejen) ptactva.

  více …


Naučnou stezku Po dolování stříbra k Čertovu hrádku otevřeli v Rohozné

30.12.2022 | Vysocina.eu

Jihlavsko je známé tím, že zde ve 13. století probíhala těžba stříbra. Zdejší rudní revír byl velmi rozsáhlý. Přímo v Jihlavě mají Hornickou naučnou stezku. Další naučná stezka vznikla v Rohozné u Jihlavy v místech, kde se rovněž dolovalo stříbro.

 

 

 

  více …


Nová re-use skříň vznikla v Jihlavě na sídlišti Březinova

8.11.2022 | Město Jihlava

Magistrát města Jihlavy postavil volně přístupnou samoobslužnou re-use skříň na největším jihlavském sídlišti. Obyvatelé tento nápad vítají, ovšem někteří se bojí, jak dlouho skříň vydrží. Bude to první skříň tohoto typu tak trochu "na zkoušku".

  více …


Jihlava podporuje užitečný street art

28.11.2021 | Jihlava

Město Jihlava se snaží o aktivní zapojení dětí ze znevýhodněných sociálních skupin do dění ve společnosti prostřednictvím kultury, konkrétně street artu. Děti se také naučí vnímat všudypřítomné "sprejerství" jiným pohledem.

  více …


Na jihlavské Skalce založili ovocnou alej, vysadili 30 nových stromů

22.11.2021 | Město Jihlava

V oblíbené lokalitě Skalka, jak se říká parku s okolím v horní části ulice U Koželuhů, respektive za paneláky v Telečské ulici v Jihlavě postupně vzniká rekreační oblast. Místo s dětským hřištěm, zelení a známou studánkou prochází revitalizací. V rámci podzimní drakiády proběhla výsadba prvních třiceti stromků podél polní cesty.

  více …


Opatření vodohospodářů v Jihlavě pomůže, aby se nevyplavoval odpad do potoka

14.10.2021 | Jihlava

Jihlava musí řešit vyplavování nerozpustných odpadků, které jsou splachovány do WC. Řešení se zdá být prosté - zvýšit kapacitu odlehčovací komory a umístit na ní železnou mříž. více …


Pramen řeky Jihlavy u Počátek je opět krásně čistý

28.9.2021 | iVodárenství.cz

Počátky u Pelhřimova požádaly místní vodohospodáře o pomoc s vyčištěním zaneseného pramene řeky Jihlavy, který spravují.

  více …