Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Lesní dětský klub Mraveniště vznikl v Novém Městě na Moravě

31.12.2020 | Škola Jinak

Alternativní školka v opravené maringotce bude stát u lesa poblíž přírodního koupaliště. Dětem od tří let poskytne zázemí celoročně. 


Za vznikem lesního klubu stojí Spolek Jinak. Ten vytvořila skupina rodičů z Novoměstska, kteří nebyli spokojeni se stávajícím školstvím a hledali možnosti, jak svým dětem umožnit zažít školu jinak. 

 

Lesní klub se snaží plynout v souladu s přírodou a jejím rytmem v koloběhu roku. Provází děti v jejich přirozeném učení, vede je k úctě k životu, otevřené komunikaci a vnímání krásy světa kolem sebe i uvnitř každého z nás. Snaží se zajistit inspirativní prostředí pro kvalitní růst a rozvoj dětí ve smíšené věkové skupině. Stanovené základy, na kterých má stát vzdělání dětí jsou: vnitřní motivace, respektování jedinečnosti, podpora kreativity, vzdělávání v hlubších souvislostech, podpora sociálních dovedností a neznámkování. 

 

Podle slov Lucie Kubické ze Spolku Jinak je maringotka velmi prostorná, vytápěná a bude tam vytvořen prostor pro příjemný odpočinek dětí. Kapacita je až patnáct dětí, o které budou pečovat dva učitelé. Děti budou mít zajištěn také zdravý oběd. K jejich denní činnosti patří především pobyt venku, pořádají se výpravy do lesa, děti společně nosí dřevo na topení v kamnech, ve kterých se nejen topí, ale také někdy peče a vaří.

 

Prostor Mraveniště je otevřen i pro další aktivity a nápady: setkávání, kroužky, besedy, vzdělávací akce aj. Mraveniště tu je pro všechny otevřené lidi různého věku i postavení, kteří chtějí svět kolem sebe aktivně měnit a kteří považují mezilidské vztahy v místě, kde žijí, za důležité, stejně jako respekt k přírodě. 

 

Aktuality k dění v Mraveništi jsou k vidění na facebooku i na webových stránkách klubu.

 

Projekt Mraveniště podpořila Nadace Via v programu Živá komunita.

 

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Škola Jinak

Foto: Facebook Mraveniště

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama