Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Celý život včel v jednom úlu představuje naučná stezka ve Smrčné u Jihlavy

19.7.2023 | Český rozhlas Vysočina

Včelí stezka ve Smrčné u Jihlavy je dlouhá 3,5 km a seznamuje návštěvníky s životem včel, včelařením a včelími produkty. Jejím autorem je Jiří Čada, spolumajitel Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě, který vyučuje základy přírodních věd. Stezka vznikla ve spolupráci se studenty školy, kde je také učební obor včelař a zpracovatel včelích produktů.


Jak včelky žijí a pracují, co všechno se vyrábí ze včelích produktů, jak jsou užitečné pro přírodu, i jaké včelstvům hrozí nemoci, to vše se dozvědí návštěvníci na včelí stezce ve Smrčné nedaleko Jihlavy. Stezka má osm zastavení, ale není to okruh. Začíná na hájence mezi Bílým Kamenem a Větrným Jeníkovem. Je to nejvýše položené místo, kde se návštěvníci seznámí se včelkou Amálií, která je bude po celou dobu provázet.

 

Asi v polovině stezky stojí dva kmeny se stříškou, kterým se říká kláty. V nich včely žily, než lidé vynalezli úly, vysvětlil nám spoluautor včelí stezky Jiří Čada: „Dodnes se v klátech chovají včely, ale spíš jenom tak na ukázku. Jsou to původně duté kmeny, ve kterých si lidé přinesli to včelstvo, zařízli ho zdola, shora, a začali včelařit, protože včela je schopná osídlit jakoukoli dutinu. Lidé za včelami lezli vysoko do korun stromů, aby si vybrali med, a pak přišli na to, že když si odnesou ten špalek s tím včelstvem, tak si ušetří spoustu práce." Kláty kompletně vyrobil a ozdobil zpodobněním včely i znaku Smrčné její starosta Josef Nechvátal.

 

Stezka není příliš dlouhá, jen kolem tří kilometrů, aby ji zvládli i rodiče s kočárky nebo menšími dětmi. Jiří Čada plánuje informace na stezce postupně rozšiřovat, chce vytvořit ukázku, jak včelařili staří Keltové, staří Slované. Chtěl by, aby se stezka stále rozvíjela a přinášela nové poznatky i těm, kteří už si dříve stezku třeba prošli.
 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Český rozhlas Vysočina

Foto: smrcna.cz

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama