Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Farma rodiny Němcovy v Netíně nabízí prověřené kvalitní mléčné a masné výrobky

29.10.2021 | D. Martakidu

V malé obci Netín u Velkého Meziříčí hospodaří již spoustu let rodina Němcova. Už zdálky je vidět na kopci stádo jejich strakatých krav, pasoucích se na louce u rybníka a tvořící typickou vesnickou scenerii.


Farma rodiny Němcovy byla založena v roce 1990. Začala hospodařit na dvaceti hektarech půdy a s dvanácti kusy skotu. Již následující rok se farma rozšířila o nové hospodářské objekty. V současné době farma hospodaří na téměř sto šedesáti hektarech zemědělské půdy a ve stájích najdete sto padesát kusů hovězího dobytka.

 

Výroba mléčných produktů
V současnosti produkuje farma 400 000 l mléka ročně. Od roku 2007 farma zpracovává mléko ve vlastní mini-mlékárně. Zabývá se převážně výrobou bílých jogurtů a sýrů. Některé produkty získaly ocenění Regionální produkt Vysočiny. Žádný z výrobků neobsahuje ve svém složení škrob, stabilizátor, e-čko, ani žádné další přísady nahrazující mléko, či látky prodlužující datum spotřeby. Nejoblíbenějším výrobkem jsou určitě jogurty, ty jsou specifické obsahem probiotických kultur. Jogurtové kultury Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Streptococcus salivarius subsp.thermophilus, se používají v každém jogurtu, zde navíc kultury ABT (Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacteria, Streptococcus Thermophilus), které příznivě působí nejen na střevní mikroflóru. Bez sušeného mléka navíc.

 

Živočišná výroba

Součástí chovu je i plemeno prasat přeštických. Maso přeštického černostrakatého prasete obsahuje nitrosvalový tuk. Oproti moderním plemenům, u kterých se šlechtitelé snaží dosáhnout co nejvíc libového masa, přeštické si zachovává šťavnatost a vynikající chuť vepřového. Je jemně prorostlé, na pohled se zdá jako "mramorované". Kuchaři jej nazývají "mléčné maso" a zpravidla považují za jeho hlavní výhodu, že není suché – je proto ideální pro přípravu minutek. Jeho další výhodou je, že není potřeba na pánev přidávat žádný tuk. Kvalitu masa způsobuje především jeho prodloužená doba růstu, prasata dostávají krmnou dávku uzpůsobenou na míru a rozhodně se nepoužívají GMO krmiva.

 

Vlastní prodejna

Přímo v Netíně mají Němcovi svou prodejnu, kde prodávají nejen své vlastní výrobky, ale kde každé ráno stojí fronta na pečivo, protože jiná prodejna potravin v obci není. V chladícím pultu najde zákazník mléčné výrobky, masné výrobky bez rychlosoli, jako např. Netínský uzený špek, Jurovy klobásy, Kuřecí jatýrka s cibulkou, dršťkovou polévku nebo škvarky, tlačenku a jitrnice. Čerstvé balené maso, ať již vepřové, hovězí, kuřecí nebo králičí je nejlepší si objednat dopředu, stejně jako např. větší množství zeleniny či ovoce. Objednat zboží je možné i na jejich e-shopu. Na svém facebooku informují o připravených balíčcích čerstvého masa, nabízí např. balíček hovězího masa 10 kg, který obsahuje hovězí zadní, přední, mleté, hovězí žebra+kosti, hovězí kostky na guláš a hovězí játra apod.

 

Exkurze do výroby

U Němců si zákazník může objednat exkurzi a nahlédnout tak do jejich chovatelských i výrobních prostor. V příznivých letech pořádají oblíbené letní Farmářské slavnosti. V létě nabízí na svých polích samosběr jahod a na podzim samosběr brambor. Se svým zbožím se účastní různých farmářských trhů, a to nejen na Vysočině. Kromě kvalitních potravin poskytuje farma množství pracovních míst především pro místní.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: farmanemcova.cz

Foto: Fb - Farma rodiny Němcovy

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama