Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Hrazení bystřin pomáhá zadržovat vodu v lesích. Letos vzniklo pět staveb.

8.2.2024 | Kraj Vysočina

Kraj Vysočina se dlouhodobě věnuje hospodaření s vodou, respektive opatřením pro zadržování vody v krajině. Současné podnebné podmínky jako změna množství srážek v průběhu roku a především větší četnost přívalových dešťů to vyžadují více než jindy. Ve spolupráci s vlastníky lesů a správci toků vyhledává lokality vhodné pro realizaci těchto ceslospolečensky přínosných staveb.


V tomto roce bylo rozhodnutím Kraje Vysočina dokončeno celkem pět staveb hrazení bystřin v lesích. Výstavbu realizovaly Lesy ČR z prostředků Ministerstva zemědělství. Hrazení bystřin vzniklo na Číhalínském potoku a další čtyři vodní nádrže byly vybudovány v lokalitách Spálené mezi Horními a Dolními Lažany na Třebíčsku, Augustov u Nových Syrovic, Skokan u Meziříčka u Moravských Budějovic a Kozinec nedaleko Doupě na Telčsku. Například na Číhalínském potoku došlo ke snížení eroze koryta a tedy zajištění stabilizace údolnice, zamezení eroze břehu a k retenci povrchových vod.

 

Dalším, a mnohem častějším příkladem, je výstavba vodních nádrží s převažující retenční funkcí. Nová vodní nádrž Spálené s plánovanou vodní plochou 0,49 ha leží v blízkosti prameniště Vícenického potoka. Jde o malou vodní nádrž se sypanou hrází, která má spodní výpusť, bezpečnostní přeliv, zátopu s litorální zónou a přístupovou cestou k pravému břehu zátopy. Převažující funkcí stavby je akumulace a retence vody v krajině a dokáže zadržet 9 590 m3 vody. Realizací stavby dojde také ke zvýšení biodiverzity.

 

U naučné stezky Štěpkovem u Moravských Budějovic, nedaleko památné zákonem chráněné borovice lesní, byla vybudována malá vodní nádrž Skokan s vodní plochou 0,39 ha. Stavbou došlo k posílení vodních prvků v krajině s ekologicko-stabilizační funkcí. Šířka hráze je čtyři metry, celková délka hráze 87 metrů a její výška 3,25 metrů. K ovládání hladiny a vypouštění slouží otevřený požerák. Nejen, že zadrží až 5 578 m3, ale může být i příjemnou zastávkou a cílem vycházek v okolí Štěpkova. Vybudování naučné stezky bylo podpořeno Krajem Vysočina v rámci Grantového programu Infrastruktura cestovního ruchu.

 

V lesích byly stavby za účelem tlumení povodní nebo zadržování vody budovány vždy. Řada tůní, rybníků, menších nádrží a přehrad ale zanikla a jejich existenci připomínají už jen pozůstatky hrází. Obdobně funguje také úprava vodních toků, na kterých vznikají prahy, stupně nebo přehrážky, které zpomalují odtok, vyrovnávají niveletu toku a zajišťují snížení hloubkové eroze. V lesích bývaly i meliorační příkopy, a to v místech, kde voda bránila v obnově porostů.

 

Je v zájmu všech, aby stavby tohoto typu na Vysočině vznikaly. Vysočina je střechou Evropy, a pokud vodu v naší krajině nezadržíme, po dešti rychle odteče a pak v krajině chybí. Kraj je připraven jít tomuto našemu cíli naproti a vytvořit budování těchto staveb potřebné podmínky. Vedle staveb hrazení bystřin financovaných na základě rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina Ministerstvem zemědělství Kraj Vysočina finančně podporuje projektovou přípravu i realizaci staveb pro zadržování vody v krajině svými grantovými programy v rámci Fondu Vysočiny.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Kraj Vysočina

Foto: tamtéž

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama