Děti z Dětského domova se školou v Jihlavě (DDŠ) vytvořily na zdi podzemní nádrže pod Brněnským mostem mural art podle vlastních návrhů a pod dohledem zkušeného umělce.
Černobílé a barevné malby postav vznikaly pod vedením zkušeného streetartového umělce Dimitrije Proškina tvořícího pod pseudonymem ChemiS, který zde využil jedné volné plochy pro svůj vlastní obraz tematicky vyjadřující sociální inkluzi. Navíc o průběhu celého procesu děti navíc točí na mobilní telefony dokumentární film, a to ve spolupráci s Centrem dokumentárního filmu.
„Na mojí postavě budou znaky nemocnice, protože bychom bez ní byli v dnešní době úplně kaput. Já sám jsem byl na operaci a samotnému mi to pomohlo. Na druhé budou drogy, protože se v dnešní době hodně fetuje a jsou s tím problémy. Mám to tam zase z osobního hlediska, kvůli tomu jsem právě v jihlavském domově,“ uvedl při tvorbě jeden z žáků zapojených do programu.
„Myslím, že to je jak dělané pro naše děti, protože sprejerství zná z ulic každý, ale bohužel v tom negativním slova smyslu. Jsem ráda, že se děti podívají na to, že se to dá dělat i jinak,“ doplnila vychovatelka z DDŠ.
Projekt OUR STREET OF ART, realizovaný Agenturou pro evropské projekty a management (EPMA), vznikl ve spojení výzvy Jihlava vzdělává kulturou a mezinárodního projektu STAR (Street Art For Social Inclusion), který probíhá zároveň ve 14 evropských městech, například také v Lisabonu či Amsterdamu. „Hlavním cílem je aktivní zapojení dětí ze znevýhodněných sociálních skupin do dění ve společnosti prostřednictvím kultury, konkrétně street artu a přidružených audiovizuálních aktivit,“ upřesnila projektová manažerka EPMA Kateřina Moreira.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Město Jihlava
Ilustrační foto: Pixabay