Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Naučná stezka Kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou je znovu zpřístupněna

10.5.2022 | Zámek Žďár nad Sázavou

V nedávné době byla zrekonstruována naučná stezka Kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou. Stezka kolem Konventního rybníku nabízí pohledy na Zelenou horu, žďárský zámek a okolní přírodu. Procházka přírodou po nových dřevěných chodníčkách je balzámem pro duši.  

 

 


Ve Městě Žďár nad Sázavou je opět pro veřejnost otevřená kompletní naučná stezka Kolem Zelené hory. V minulých letech byly poničeny některé části stezky, takže nebyla bezpečně schůdná. Nyní je stezka bezbariérová a zvládnou ji maminky s kočárkem, vozíčkáři i nevidomí. Naučná stezka byla i díky evropské dotaci poprvé otevřena v roce 2011.

 

Naučná stezka je rozdělena na dva vycházkové okruhy, oba začínají u zámku. Okruh označený písmenem A v délce 2,1 km vychází směrem k Branskému rybníku a míří ke dvěma stavbám slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla - k Hospodářskému dvoru Lyra a k Dolnímu hřbitovu. Na pěti zastaveních si může turista přečíst nejen informace o historii těchto staveb, ale také místní pověsti. 

 

Vydá-li se turista na druhou stranu od zámku po okruhu označeném písmenem B, pak ho čeká také pět zastavení na trase dlouhé 2,6 km. Okruh je výletem do míst s nevyšší ochrannou přírody a krajiny jako je Evropsky významná lokalita Louky u černého lesa. Provede turistu působivým prostředím okolí rybníku Konvent, nabídne výhledy na rybník, Zámek Žďár a v neposlední řadě na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Zámek Žďár nad Sázavou - facebook

Foto: tamtéž

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama