Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Nová re-use skříň vznikla v Jihlavě na sídlišti Březinova

8.11.2022 | Město Jihlava

Magistrát města Jihlavy postavil volně přístupnou samoobslužnou re-use skříň na největším jihlavském sídlišti. Obyvatelé tento nápad vítají, ovšem někteří se bojí, jak dlouho skříň vydrží. Bude to první skříň tohoto typu tak trochu "na zkoušku".

 


Často se v našich domácnostech najdou věci, které už nepoužíváme, je nám ale líto je vyhodit, protože jsme si vědomi toho, že by ještě mohly posloužit někomu jinému. Právě pro předání těchto věcí slouží re-use centra, kam lidé můžou nepotřebné věci přinést a někdo jiný si je může vzít a využívat je. První takové místo máme v Jihlavě ve sběrném dvoře na Brtnické ulici.

 

Často se na nás ale obraceli lidé z největšího jihlavského sídliště s dotazem, zda by podobné zařízení nemohlo vzniknout i na Březinkách, aby to místní lidé neměli tak daleko. Současně s tím jako příklad uváděli knihobudky, které máme na veřejných prostranstvích v Jihlavě a kam lidé dávají knížky, které už číst nebudou. „Proto jsme se rozhodli na zkoušku vytvořit „re-use skříň“ právě na sídlišti Březinova. Stojí na parkovišti mezi nákupním centrem a zdravotním střediskem,“ říká Katarína Ruschková z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu s tím, že právě sem lidé mohou přinést věci, které nepoužívají a které by jinak skončily v popelnici. 

 

„Omezí tím množství produkovaných odpadů a navíc můžou potěšit zdánlivě nepotřebnou věcí někoho dalšího. Do skříně by mělo být odkládáno zejména vybavení domácnosti jako jsou nádobí, hrnce, mechanické domácí spotřebiče a podobně. Dále také obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, originální CD, DVD, gramofonové desky, knihy, časopisy, hračky a další. Nepatří sem textil, nábytek a elektrospotřebiče. Textil a drobné elektrospotřebiče je možné odložit do daných kontejnerů nebo je odevzdat na sběrných dvorech. Nábytek, koberce, sušáky na prádlo a další rozměrné věci je potřeba odvézt do sběrného dvora. Prosíme, neodkládejte věci okolo skříně, ani vedle kontejnerů na odpad," apeluje Ruschková.

 

Opětovné využívání věcí je jedním ze základních principů cirkulární ekonomiky. I samotná skříň je ale v tomto případě vytvořena na jejím principu. Byla totiž vyrobena z textilního kompozitu, tedy z recyklovaného textilu a LDPE fólií, které pocházejí z města Jihlavy, které Jihlavané odložili do příslušných kontejnerů. Je tedy důkazem toho, že třídit odpad má smysl. Protože s využitím tohoto materiálu v Jihlavě zatím nemáme zkušenost, je umístění skříně vlastně takovým dvojitým experimentem – zjistíme, zda tuto možnost předávat věci dál obyvatelé uvítají, a současně vyzkoušíme, jak funguje recyklovaný materiál a zda je jeho využití ve veřejném prostranství cestou správným směrem.

 

Skříň vznikla díky spolupráci se společností FCC, která v Kraji Vysočina zajišťuje pro firemní zákazníky komplexní služby odpadového hospodářství. Firma financovala jak materiál, tak i výrobu a instalaci zařízení.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Jihlava.cz

Foto: Jihlava.cz

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama