Jak o sobě sami členové píší: "Líbí se nám myšlenka aktivní společnosti, tak jsme se do toho pustili a založili spolek. Přispíváme ke kulturnímu dění, pečujeme o veřejný prostor a sbližujeme lidi s podobným cílem."
Mezi činnosti spolku patří sázení stromů a keřů, kosení, pořádání charitativních sekáčů nebo úklid zanedbaných ploch, na které se prostě nedostalo. Nedávno se třeba pustili do úpravy okolí 250 let starého kamenného mostu v údolí potoka v Rakůvkách u Velkého Meziříčí. Historický most, který byl ukryt v temném údolí pod stromy, se kvůli těžbě dřeva a popadaným stromům stal téměř nepřístupný. Díky zásahu dvou aktivistů spolku se dá nyní k mostu pohodlně a bezpečně dostat.
Kromě jiného dobrovolníci ze spolku vyvěšují ve městě ptačí budky. Budkami nahrazují přirozená hnízdiště ptáků, kteří ke svému zahnízdění potřebují dutiny starých stromů - těch je ve městech pomálu. Díky vyrobeným budkám se výrazně zlepší podmínky hnízdění zpěvného ptactva, kteří nás těší svým zpěvem a napomáhají k přirozené rovnováze ekosystémů.
Vyrobené budky a krmítka můžete umístit na své zahradě nebo je spolku můžete darovat. Budky odborně rozvěsí v Riegrových sadech a na hřbitově, kde již mají souhlas města. V následujících letech budou budky pravidelně čistit a udržovat. Krmítka nabídnou do Domova důchodců a školek. Stačí výrobek nechat za brankou domu na adrese K Novému světu 16.
Vyvěšené budky se pravidelně kontrolují. Zjistilo se, že zahnízděno bylo 80 % budek z loňského roku. Pověšením ptačích budek práce dobrovolníků nekončí a tak radí i dalším majitelům budek, jak se o ně starat. Budky je vhodné každoročně vyčistit. Bez péče se v budce postupně nahromadí velké množství materiálu, který ptákům zmenšuje prostor k hnízdění. Důkladným vyčištěním se zbavíme i parazitů, kteří znepříjemňují ptákům život, zejména mláďatům.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Jednoměsto. - fb stránka
Foto: Pixabay