Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Týnské údolí v Třebíči má nové stezky za poznáním hornin a stromů

18.5.2020 | Město Třebíč

Třebíč využila Týnské údolí k výstavě typických hornin Vysočiny a vytvořila zde naučnou dendrologickou stezku, kde lze sledovat stromový kalendář starých Keltů. Město tím chce mimo jiné připomenout, že staré národy žily v souladu s přírodou a chránili ji.


Týnské údolí leží částečně naproti židovskému hřbitovu v Třebíči. Jde o suchou jižně exponovaná stráň jako jeden z malých zbytků bývalé rozlehlé pastviny. Město Třebíč zde ve spolupráci se střediskem ekologické výchovy Chaloupky a Českým svazem ochránců přírody Kněžice vybudovalo tzv. geoexpozici.

 

Po jakých kamenech šlapeme

Jedná se o výstavu souboru osmnácti bloků hornin z Vysočiny, které jsou typické pro regionální geologii a charakterizují západní Moravu. Jsou svezeny nejen z činných lomů na Třebíčsku, ale i z okolních regionů, z okresů Znojmo, Břeclav, Brno-venkov, Vyškov, Žďár nad Sázavou a Jihlava, některé vzorky jsou až z Pardubického kraje. Ten nejtěžší má skoro 4 tuny. Každý blok má na sobě opracovanou, vybroušenou a vyleštěnou plošku, aby bylo patrné, jak vypadá v ušlechtilém stavu. 

 

Škola pod širým nebem

Expozice pod širým nebem mohou využít základní i střední školy z Třebíče a okolí i veřejnost. O každém kameni se návštěvník dozví více pomocí QR kódu, který je včetně popisu lokality výskytu horniny a druhem horniny umístěn na popiskách. Lidé zde najdou také informační tabuli s mapou exponátů. Geoexpozice zároveň doplní nabídku turisticky zajímavých míst v Třebíči. Nechybí v ní totiž horniny, ze kterých je postavena třebíčská Bazilika sv. Prokopa, sochy, náhrobky a pomníky na území města.

Jednotlivé exponáty jsou na stezce uspořádány podle vzniku – vyvřelé, usazené a přeměněné. Nejtěžší kámen výstavy váží 3,7 tuny a jedná se o žulu (granit) z Bílého kamene u Jihlavy. Nejmenší je půltunový hadec z Hrubšic u Oslavan.

 

Stromová stezka a stromový kalendář

Dalším zajímavým projektem v Týnském údolí je dendrologická stezka, nebo také Keltský stromový kalendář. Stezka je asi dva kilometry dlouhá a je na ní 21 zastavení. Keltové do svého kalendáře zahrnuli 21 stromů, proto je zde stejný počet zastavení. Na každém z nich se můžeme dozvědět zajímavosti o  stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených v odpovídajícím znamení. U každého stromu je cedulka s číslem a QR kódem, po jehož načtení se zobrazí zajímavosti o stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených ve znamení daného stromu. Na hrázi Vodovodního rybníka je umístěna informační tabule.

 

Stromy v hádankách s tajenkou

Ke stezce patří zábavná hledačka (quest) Stromy v hádankách. Ke každému zastavení je vytvořena veršovaná hádanka. Odpovědí na hádanku získají návštěvníci název stromu a vyřešením všech 21 hádanek vyluští celou tajenku. Ke questu je zhotovena hrací karta, kde jsou uvedeny všechny důležité informace.

 

Zdroj: Město Třebíč

Foto: Město Třebíč

 

 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama