Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V Novém Městě na Moravě vznikla Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku

12.1.2023 | Koruna Vysočiny

Krajina Novoměstska poskytuje dokonalé podmínky pro běžecké lyžování. V prosinci 2022 zde vznikla Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku. Má 10 zastavení a 8 km. 


V Novém Městě na Moravě má běžecké lyžování dlouhou historii. Prvním lyžařem byl fryšavský revírník Rudolf Gabessam v roce 1890, který inspiroval nejprve Adolfa Slonka z Rokytna a po něm další místní řemeslníky k výrobě lyží. Už roku 1910 vznikl lyžařský Sportovní klub, jeden z prvních v celé Monarchii. V Horáckém muzeu je expozice věnovaná historii lyžování.

 

Naučná stezka vznikla v roce 2022 k příležitosti Roku lyžařů za podpory Nadačního fondu Nového Města na Moravě. Stezka začíná na Vratislavově náměstí, kde kdysi startovaly lyžařské závody.

 

Zajímavosti ze zastavení naučné stezky: 
Harusův kopec a Šibenice - významná kapitola v lyžařské historii Novoměstska – na těchto kopcích vyrostl první dřevěný můstek a oblíbená turistická chata. Dnes je zde sjezdovka a můstky pro skoky na lyžích.

Vysočina Arena - centrem lyžování je od 70. let areál, který postupně vznikal v okolí hotelu Ski navrženém architektem Janem Krumlem.

Lyžařská historie chaty Mercedes - skautská chata z roku 1939, kterou ozdobil sgrafity novoměstský grafik a lyžař prof. Jiří Šebek, byla ve své historii svědkem mnoha lyžařských událostí – tréninků, závodů a setkávání.

Rozvoj lyžařské turistiky - od roku 1910 jezdil na novoměstské nádraží speciální zimní lyžařský sportovní vlak. Byl vypravován v neděli a ve svátek o půl šesté ráno z Brna. Výletníci se mohli občerstvit a ubytovat naproti v hotelu Gregor (od roku 1989 Hotel Artis).

Rodina Slonkova a výroba lyží na Novoměstsku - sgrafito lyžaře na domě č. p. 211 připomíná slavnou historii rodiny Slonkových – prvních a nejvýznamnějších výrobců lyží v Novém Městě a majitelů dnešního sportovního obchodu a lyžařského minimuzea.

Lyžařské můstky v Novém Městě - dnes málokdo ví, že kromě skokanského můstku na Šibenici stávaly sněhové, dřevěné i ocelové můstky také zde v Oboře, ale také u škrobáren nebo na Bělisku.

 

Letáky ke stezce jsou k dostání v Horáckém muzeu na pokladně Informačního centra Nové Město na Moravě. Mapu, ve formě bodů, najdete na tomto odkaze:  https://mapy.cz/s/hejudosora

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Koruna Vysočiny

Foto: tamtéž

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama