V Novém Městě na Moravě má běžecké lyžování dlouhou historii. Prvním lyžařem byl fryšavský revírník Rudolf Gabessam v roce 1890, který inspiroval nejprve Adolfa Slonka z Rokytna a po něm další místní řemeslníky k výrobě lyží. Už roku 1910 vznikl lyžařský Sportovní klub, jeden z prvních v celé Monarchii. V Horáckém muzeu je expozice věnovaná historii lyžování.
Naučná stezka vznikla v roce 2022 k příležitosti Roku lyžařů za podpory Nadačního fondu Nového Města na Moravě. Stezka začíná na Vratislavově náměstí, kde kdysi startovaly lyžařské závody.
Zajímavosti ze zastavení naučné stezky:
Harusův kopec a Šibenice - významná kapitola v lyžařské historii Novoměstska – na těchto kopcích vyrostl první dřevěný můstek a oblíbená turistická chata. Dnes je zde sjezdovka a můstky pro skoky na lyžích.
Vysočina Arena - centrem lyžování je od 70. let areál, který postupně vznikal v okolí hotelu Ski navrženém architektem Janem Krumlem.
Lyžařská historie chaty Mercedes - skautská chata z roku 1939, kterou ozdobil sgrafity novoměstský grafik a lyžař prof. Jiří Šebek, byla ve své historii svědkem mnoha lyžařských událostí – tréninků, závodů a setkávání.
Rozvoj lyžařské turistiky - od roku 1910 jezdil na novoměstské nádraží speciální zimní lyžařský sportovní vlak. Byl vypravován v neděli a ve svátek o půl šesté ráno z Brna. Výletníci se mohli občerstvit a ubytovat naproti v hotelu Gregor (od roku 1989 Hotel Artis).
Rodina Slonkova a výroba lyží na Novoměstsku - sgrafito lyžaře na domě č. p. 211 připomíná slavnou historii rodiny Slonkových – prvních a nejvýznamnějších výrobců lyží v Novém Městě a majitelů dnešního sportovního obchodu a lyžařského minimuzea.
Lyžařské můstky v Novém Městě - dnes málokdo ví, že kromě skokanského můstku na Šibenici stávaly sněhové, dřevěné i ocelové můstky také zde v Oboře, ale také u škrobáren nebo na Bělisku.
Letáky ke stezce jsou k dostání v Horáckém muzeu na pokladně Informačního centra Nové Město na Moravě. Mapu, ve formě bodů, najdete na tomto odkaze: https://mapy.cz/s/hejudosora
Redakčně upraveno.
Zdroj: Koruna Vysočiny
Foto: tamtéž