Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Dvě nové naučné stezky lákají turisty na procházky ve Svratce

11.10.2023 | Koruna Vysočiny

Městečko ve Žďárských vrších, které leží přímo na hranicích Čech a Moravy, 17 km severně od Žďáru nad Sázavou, to je Svratka. Nejen, že je to nejmenší město Žďárských vrchů, ale je také rodištěm umělců a známých osobností. Zaujme původní architekturou i krásnou přírodou okolo řeky Svratky, která tvořila přirozenou hranici mezi Čechy a Moravou.


Hned dvě naučné stezky nově provádějí návštěvníky po Svratce a jejím blízkém okolí. Autorem obou stezek je správce svrateckého muzea Martin Mudroch. Se svými kolegy na nich pracoval zhruba půl roku.

Delší ze stezek je věnovaná nejznámějším malířům, kteří ve Svratce působili. Má červenou barvu a je dlouhá necelých 10 kilometrů. Turistům nabídne celkem 17 informačních zastávek.

Druhá je označená zelenou barvou a vede ulicemi Svratky. Připomíná její historii a přírodu. Na 3 kilometrech čeká turisty 12 zastávek.

 

1. Malířská stezka

Svratka a její okolí je již dlouhá léta zdrojem inspirace pro malíře-krajináře. Tito umělci svými obrazy proslavili tamní krajinu a zachytili krásy této oblasti. Kdo se vydá na Malířskou stezku, může sám prožít pohledy, které malíři zachytili ve svých dílech, a porovnat je s realitou dnešních dnů.

 

„Malířská“ stezka začíná u muzea, kde je mimo jiné část výtvarných děl k vidění, a turisty zavede i do okolí na konkrétní místa, kde kdysi v plenéru vznikala pozoruhodná plátna. Trasa překonává větší převýšení, vede nejen po asfaltových ulicích města, ale také po prašných cestách a travnatých pěšinách kolem Svratky. Trasu lze rozdělit na dvě části, panely na sebe nenavazují.

 

2. Svratka, její historie a příroda

Tato trasa je vhodná pro všechny, kteří chtějí objevit historii města Svratka, poznat typická místní řemesla a prozkoumat jeho přírodní krásy. Asi tak hodinu chůze zaberou tyto 3 kilometry. Výchozí bod zeleně značené trasy je náměstí 9. května.

 

Stezka vede také obnovenou nivou řeky Svratky po stezkách a dřevěném chodníku. Stezka je okružní, takže končí opět na náměstí.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Koruna Vysočiny

Foto: tamtéž

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama