Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Krásná zimní procházka po Vodní stezce u Nového Veselí na Žďársku

15.1.2021 | Fajn výlety

V Novém Veselí mají naučnou stezku, kterou zvládnou děti a dospělí i v zimě. Dá se tam dozvědět spousta zajímavého, hrát hry a hlavně se naučit vnímat přírodu všemi smysly.

 

 

 

 

 


Dobrým tipem, kam vzít děti na procházku v zimním období je naučná Vodní stezka u Nového Veselí na Žďársku. Procházka kolem “Veseláku” pobaví nejen děti, ale určitě i dospěláky. Vaším průvodcem bude kapka vody. 

 

O stezce a co na ní najdeme

Na stezce čeká poutníky spousta aktivit. Společně s dětmi zde totiž můžete hrát hry, plnit úkoly a především se dozvíte spoustu zajímavostí o vodě, přírodě i zvířatech. Děti se zábavnou formou dozvědí, jak je voda v krajině důležitá.

Veselský rybník neboli zkráceně Veselák, jak jej místní nazývají, najdete kousek od návsi Nového Veselí. Stezka s interaktivními panely vede po severním břehu, je jednosměrná a dlouhá 2,5 km. Na cestě vás nečekají žádné terénní obtížnosti. V zimě můžete vyrazit pěšky i na běžkách, vyjedete-li při sněhové nadílce s kočárkem, tak raději terénním.

Během procházky budete luštit tajenky a křížovky, dozvíte se, jak putují dešťové kapičky, pomocí natáčecího okna se rozhlédnete různými směry po krajině. Na dalším zastavení si na panelu prohlédnete hnízda a pokusíte se určit, který ptáček jej obývá. Najdete tu i dalekohled, kterým můžete ptáky pozorovat. Malí i velcí hudebníci si mohou zahrát na dendrofon.

 

Veselský rybník

Veselský rybník s rozlohou 87 hektarů patří k největším v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Obejdete-li rybník i z druhé strany (tam už stezka nevede), je zde malý poloostrůvek s ptačí pozorovatelnou. Zastřešená vyhlídková věž je volně přístupná všem milovníkům ptactva ke sledování ptáků žijících či přilétajících k “Veseláku”.

 

Stezka tak nabízí spojení příjemné procházky s ponaučením, jak správně hospodařit s vodou v krajině. Přijeďte i v létě, můžete si tu posedět u ohniště, prozkoumat barvu vody přes barevná sklíčka a vnímat přírodu všemi smysly.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: fajnvylety.cz

Foto: pixabay

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama