Zelenenoviny.cz
Vysočiny

Nová naučná stezka vede městysem Měřín a jeho okolím

29.3.2021 | Turistický portál VM

V Měříně mají první naučnou stezku, která provede po zajímavostech městyse a okolí. O vybudování stezky se zasloužil Klub českých turistů Jiskra Měřín, který zajistil také turistické značení.

 


Nově vybudovaná stezka u městyse Měřín nabízí poznání historie, přírodních zajímavostí, stavebních památek a pověstí na Měřínsku. Návštěvník se seznámí s chráněnou flórou a faunou v povodí říčky Balinky. Přijde na místa, na kterých už jenom náznakem poznáme, že kdysi bývala osídlena. Dozvíme se o těžbě stříbra na Měřínsku, o měřínských stříbrných pokladech a seznámíme se s pověstmi našeho kraje.

 

Měřín je městys v okrese Žďár nad Sázavou, leží na spojnici (staré silnici) mezi Jihlavou a Brnem. Nachází se zde např. Kostel sv. Jana Křtitele ze 13. století s dochovaným bohatě zdobeným románským ústupkovým portálem.

 

Z mnoha míst naučné stezky jsou překrásné výhledy na Měřínsko, Arnolecké hory s dominantou Dědkovské hory (694 m) a nejvyššího vrcholu Arnoleckých hor Havliny (707m). V Arnoleckých horách pramení řeka Balinka. Údolí Balinky je cenné hlavně z krajinářského hlediska. Na řece jsou zachovány původní meandry a přípotoční tůně a nalezneme zde mnoho druhů chráněných rostlin.

 

Obtížnost naučné stezky je střední, orientace lehká. Je možné ji absolvovat pěšky i na kole a také je pamatováno na rodinný výlet s kočárky.

 

Naučná stezka má celkem deset zastavení u panelů s informacemi a dvanáct odbočení k místům s různými turistickými zajímavostmi. Na trase jsou čtyři krytá odpočívadla.

 

Základní trasa má délku 11,9 km, včetně odbočení je dlouhá celkem 14,4 km. 

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Turistický portál Velké Meziříčí

Foto: D. Martakidu

 
 
 
 
 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama