Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V Habří na Bystřicku mohou turisté navštívit nové soukromé muzeum

13.6.2022 | Bystřice nad Pernštejnem

V malé vesnici Habří vzniklo soukromé muzeum s dlouhodobou výstavou „Tajemné Habří a svobodný statek č.1 – historie a život“. Otevřeli jej manželé Buchtovi a z lásky k historii chtějí zájemcům zprostředkovat atmosféru života ve svobodném dvoře, který tu kdysi stával. 

 


Habří je místní část obce Moravecké Pavlovice, leží 15 km jižně od Bystřice nad Pernštejnem a žije zde zhruba 30 obyvatel. Statek č. 1 v krásném údolí řeky Bobrůvky, který kdysi býval svobodným dvorem, má zajímavou historii. Poslední archeologický nález napověděl, že tu stojí snad 800 let, možná i víc. Samotná vesnička Habří má také unikátní historii, dříve se skládala pouze ze svobodných dvorů.

 

Kromě listin a fotografií se manželům podařilo shromáždit předměty, které pochází přímo ze statku č. 1 nebo z vesnice. Jde o předměty denní potřeby i osobní věci dávných obyvatel, včetně dobových oděvů. Do expozice se podařilo začlenit původní dveře z vejminku s kovanými prvky. Precizní řemeslná práce se objevuje na spoustě exponátů. Výjimečným kouskem je i žebrácký flašinet. Zajímavé je i nejstarší dochované vyobrazení statku, které bylo součástí deníku Žofie Volavé nalezeného na půdě.

 

Buchtovi chtějí muzeum stále rozšiřovat, ale také vydat publikaci, aby se všechny získané informace už nikdy neztratily. Rozhovory s pamětníky stále probíhají. A jak se objevují další poklady, objevují se i další nápady. Třeba představení zajímavých osobností Habří. Pan Buchta právě repasuje starou kovářskou výheň. Na podzim se bude rekonstrukce vejminek, pokusí se mu vrátit jeho původní podobu.

 

Vstupné dobrovolné. Doporučujeme prohlídku předem telefonicky domluvit. Muzeum má aktivní fb stránku: https://www.facebook.com/svobodnystatekc1.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Bystřicko - zpravodaj města Bystřice nad Pernštejnem

Foto: fb - Svobodný statek č.1

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama