Zelenenoviny.cz
Vysočiny

V Jáchymově u Velké Bíteše se podařilo vysadit komunitní sad

22.4.2024 | Bítešsko.com

Jáchymov je místní částí Velké Bíteše, kde žije něco kolem 90 obyvatel. Osadní výbor spolu s občany připravil projekt výsadby komunitního sadu a tento návrh se jim podařilo uskutečnit. Klidné místo s nově vysazenými stromy již slouží pro příjemné zastavení nebo odpočinek, slavnostně otevřen bude při příležitosti výročí založení Jáchymova v květnu tohoto roku.


Nevyužívaný městský pozemek byl letos osázen starými odrůdami ovocných stromů. Vysazeno bylo celkem 38 nových stromů zákrsků i polokmenů (třešně, višně, jablka, hrušně, švestky, mirabelky, jeřáby). Na původních stromech pozemku byly vyvěšeny ptačí budky. Jednotlivé stromy jsou označeny štítkem s názvem odrůdy a na okraji sadu je instalována informační tabule s plánem výsadby.

 

Od začátku se místní při návrhu výsadby soustředili na maximální využití původních ovocných odrůd tak, aby se do krajiny vrátily tyto dnes již pozapomenuté druhy. Sad by tak měl být místem, kde se budou potkávat generace obyvatel a ovoce z něj společně zpracovávat na všechny způsoby.

 

Záměr se potkal s možností využití grantového programu Sázíme budoucnost Nadace partnerství Brno. Připravil se plán výsadby a čekalo se na vhodné počasí pro výsadbu a současně se chystal pozemek. Záměr byl dokončen v období velikonočních svátků a dnes je již sad připraven plnit svou funkci. Při výsadbě asistovali občané Jáchymova, kteří také budou mít na starosti jeho dlouhodobou udržitelnost a obecně starost o něj.

 

Slavnostní otevření sadu se spojí s dokončením rekonstrukce kulturního domu v Jáchymově na 5. 5. 2024, ale už nyní, díky vytvoření klidové zóny a osazení laviček, nabízí sad místo pro krátké zastavení jak místním tak i přespolním.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Bítešsko.com

Foto: tamtéž

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama